Aydın haber: CHP Aydın İl Kongresinin iptali için başvuruda bulundular

Aydın haber: Aydın'da Cumhuriyet Halk Partili bir grup, usule aykırı oy pusulası kullanıldığı ve kadın kotasına uyulmadığı iddiası ile CHP Aydın İl Kongresinin iptalini talep etti.

CHP Aydın İl Kongresinin iptali için başvuruda bulundular

Aydın İl Kongresinin iptali için CHP'ye mensup 100 partili imzalarının yer aldığı başvuru dilekçesini Efeler İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti.
07 Ocak'ta yapılan CHP Aydın İl Kongresi'nde hatalar yapıldığını iddia ederek iptal başvurusunda bulunan partililer adına CHP Söke İlçe Yönetim Kurulu üyesi Şule Akalan açıklamada bulundu.
Akalan açıklamasında, 'Efeler ilçesi Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda CHP İl kongresi yapılmıştır. Kongrede yapılan seçimlere blok liste olarak gidilmiştir. Seçime gidilen listede fahiş maddi hatalar mevcuttur. Seçim sandığına oy olarak atılan, üzerinde il seçim kurulunun mührü bulunan işaretli oy listelerinin (pusulanın) başlık kısmına, 'Cumhuriyet Halk Partisi Efeler İl Yönetim Kurulu Başkan Adayı' şeklinde bir ifade mevcuttur. Bilindiği üzere Efeler diye bir il yoktur. Ayrıca listenin alt kısmında 'Kutultay delege aday listesi' ve yine disiplin kurulu için de 'Disipli Kurulu Aday listesi' diye yanlış yazılmış ibareler mevcuttur. Her ne kadar buradaki hatalar bir harf hatasından kaynaklansa da yukarıdaki Efeler İl ibaresi kabul edilemeyecek düzeyde bir fahiş hatayı içermektedir. Bu da işaretli oy pusulası anlamına geldiğinden yasa gereği bu seçimin iptalini gerektirmektedir' dedi.
Kurultay delege listesinin de özensiz şekilde hazırladığını savunan Akalın, 'Ayrıca kurultay aday listesinde düzenlenen isimlerde tüzük gereği 1/3 oranında yani yüzde 33.33cinsiyet kotası gereği 5 kadın ismi olması gerekirken 3 kadın ismi ile yetinilip, 2 kadının kurultay delegesi olma hakkı ihlal edilmiştir. Re'sen görülecek nedenlerle usule aykırı oy pusulasıyla yapılan 7 Ocak 2017 tarihli CHP Aydın İl yönetimi, disiplin kurulu ve kurultay delegesi seçiminin iptaline karar verilmesini talep ediyoruz' diye konuştu.

CHP Aydın İl Kongresinin iptali için başvuruda bulundularEN ÇOK OKUNANLAR

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

1 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsun'da beklenen kar geliyor

2 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsunspor'da stoper kalmadı

3 Samsunspor'da stoper kalmadı

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

4 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

AK Parti Samsun'da yenilik

5 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsun'da torbacılar adliyede

6 Samsun'da torbacılar adliyede

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

7 ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

8 Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

CHP'den arkeoloji tepkisi

9 CHP'den arkeoloji tepkisi

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'

10 Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'


SIRADAKİ HABER