HaberlerYeşilyurt AVM'den Otizm Konferansı

Yeşilyurt AVM'den Otizm Konferansı

Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi tarafından 13 Ocak'ta Otizm Konferansı düzenlenecek

Yeşilyurt AVM'den Otizm Konferansı

3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı kapsamında Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi tarafından 13 Ocak 2018 tarihinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde 12.00-18.00 saatleri arasında Otizm Konferansı düzenlenecek. Farkındalık konferansının hedef kitlesi, otizmli çocuklara sahip aileler, okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri, özel eğitim kurumlarının öğretmenleri ile aile hekimleri, ilgili sağlık profesyonelleri ve otizm konusunda bilgi edinmek isteyen tüm bireyler.

BİRÇOK İSİM KONUK OLACAK

Açılış konuşmasını Yeşilyurt AVM Genel Müdürü Neslihan Yavuz Apak’ın yapacağı konferansta, özellikle kanser konusunda dikkat çeken açıklamalarıyla kamuoyunun yakından tanıdığı Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, ‘Çevresel Etkilenmeler ve Otizm’ konularında bilgiler vererek deneyimlerini katılımcılar ile paylaşacak. Günümüzde oldukça sık konuşulan ve merak edilen konulardan biri olan ‘Mikrobiyota’ konusunu anlatacak olan Synevo Laboratuvarları Medikal Direktörü Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Semra Tamer Levent, bağırsaklardaki probiyotikler ve mikrobiyal denge vücut metabolizması, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, beyin fonksiyonları ve davranışlar üzerinde nasıl rol oynadığının önemini anlatacak.

OTİZME DİKKAT ÇEKİLCEK

‘Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklara Sahip Ailelerin Gereksinimlerini’ anlatacak olan Dr. Neslihan Kuloğlu Türker, dinleyenlere bu uzun yolda neler yapmaları gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatacak. Nükleer Tıp Uzmanı ve Otizme Çözüm Var kitabının yazarı Dr. Necip Cem Kınacı ‘Otizmde Eşlik Eden Sorunlar ve Çözümleri’ni’ hastaları üzerinde yapılan araştırmaları ışığında anlatarak davetlilerle paylaşacak. Konferansın son konuşmacısı ise Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Güngör olacak ve ‘Otizme Yönelik Ulusal Eylem Planı’nı anlatarak toplumun tüm kesimlerinin otizm konusundaki farkındalıklarına dikkat çekecek.

Otizm Konferansı’na, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Otizm Dernekleri Federasyonu, Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı, Begikad Otizmli Çocuklar Faaliyet Komisyonu, Austim Medical İnstitute, Uyum Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Synevo Loboratuvarları destek veriyor.

 

SIRADAKİ HABER
}