HaberlerKırşehir Haberleri11 Yıldır hazırladığı takvimle Seyfe Gölünü anlatıyor

11 Yıldır hazırladığı takvimle Seyfe Gölünü anlatıyor - Kırşehir Haberleri

Kırşehir'in Mucur ilçesine bağlı Seyfe Gölü Kuş Cennetinin 11 yıldır fotoğraflarını çeken Ömer Çetiner, çektiği fotoğraflardan oluşturduğu takvimle Seyfe Gölünü anlatıyor.

11 Yıldır hazırladığı takvimle Seyfe Gölünü anlatıyor

2007 yılında farkında olmadan çektiği ve adına Mevlana çiçeği adını verdiği fotoğrafın aynısı çekebilmek için Ömer Çetiner, 11 yıldır Seyfe Gölüne gidiyor.
Seyfe Gölü Kuş Cenneti Ekoloji Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Makine Mühendisi Ömer Çetiner, 'Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir Türkiye ve Dünya açısından önemli bir sulak alan Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı olarak gölün önemini vurgulamak için 11 yıldır Seyfe'den çektiğim fotoğraflardan takvim oluşturuyorum' dedi.
11 yıl boyunca Seyfe Gölünün her anını fotoğraflayan Çetiner, oluşturduğu takvimde değişmeyen tek fotoğrafın Mevlana çiçeği fotoğrafı olduğunu anlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
'2007 yılı Aralık ayının değişmez fotoğrafı Mevlana çiçeği oldu. Bu fotoğraf her takvimde yer alıyor. 11 Yıldır aynı kareyi bir daha yakalayamadım.
2007 yılında farkında olmadığım çektiğim bu fotoğrafa bilgisayar ortamında bakarken fotoğrafın üzerinde semazen figürlerinin olduğunu gördüm.
Çiçek üzerinde birebir semazen figürü var. 2007 yılı UNESCO tarafından dünya Mevlana yılı ilan edilmişti.
Çiçek sanki o yıl açmış gibi bir daha açmadı. Bilinçli olarak 10 yıldır binlerce kare fotoğraf çektim ama bu fotoğraf karesini bir daha yakalayamadım. Çiçeğin o yıla özgü açtığına ben de inanmaya başladım.'
Çetiner, çektiği fotoğraflardan oluşturduğu takvimleri Kırşehir'de kamu kurumlarına özel olarak talep edenlere ve yurt dışına gönderiyor.

11 Yıldır hazırladığı takvimle Seyfe Gölünü anlatıyor

SIRADAKİ HABER
}