Eskişehir haber: 'Sen de Engelsiz Doktor Ol' dediler

Eskişehir haber: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi öğrencilerinin meslek hayatlarında hastalarla daha iyi iletişim kurması amacıyla 'İki Elin Sesi' projesi hayata geçirildi.

'Sen de Engelsiz Doktor Ol' dediler

Ülkemizde yaklaşık üç milyon engelli birey bulunmakta olup bunların bir kısmını da işitme engelli vatandaşlar oluşturuyor. İşitme engellilerin sosyal hayatta yerlerini alabilmeleri, kendilerini soyutlamadan çevreleriyle sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri için onlarla ortak bir dilin olması zorunludur. Özellikle sağlık kurumlarında işitme engelli hastalarla, sağlık kurumuna adımlarını attıkları andan itibaren giriş işlemleri, şikayetlerini öğrenme, hikayesini alma, tedavi süreci ve diğer birçok konuda iletişim sorunları yaşanmaktadır. Bu konuda bir açıklama yapan ESOGÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, bu konuda bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Arslantaş, 'Bu durum göz önüne alınarak, tıp öğrencilerinin meslek hayatlarında karşılaşacakları işitme engelli hastalarla daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri ve uzun vadede çalıştıkları kurum genelinde işaret dili tercümanlığı yapabilmeleri amacıyla yurt genelinde TurkMSIC (Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği) tarafından 'İki Elin Sesi' projesi hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında Fakültemiz TurkMSIC kulübü öğrencileri ile Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi tarafından işaret dili eğitimi gerçekleştirilmiştir. Fakültemiz öğrencilerinin birçok alanda olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları konusunda da duyarlı olmaları gurur kaynağımız olmuştur. Tıp Fakültesi Dekanlığı olarak, öğrencilerimize toplum yararına olan tüm faaliyetlerinde her zaman olduğu gibi bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz' dedi.
Engelleri aşarak 'İşaret Dili Eğitimi Kurs Bitirme Belgelerini' almaya hak kazanan Tıp Fakültesi öğrencileri için, ESOGÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı'nda tören düzenlendi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, Odunpazarı Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mustafa Asım Elbinsoy, Müdür Yardımcısı Osman Altuntaş ve Eğitici Nilay Arslan'ın da katıldığı törende öğrenciler belgelerini alırken, 'Sen de engelsiz doktor ol, gel ve ellerini konuştur' mesajı verildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

1 Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

2 Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

3 Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

4 Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

Otel odasında şüpheli ölüm

5 Otel odasında şüpheli ölüm

Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı

6 Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı

Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı

7 Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı


SIRADAKİ HABER