HaberlerHyundai NEXO göz kamaştırdı

Hyundai NEXO göz kamaştırdı

Tüketici Elektroniği Fuarı'nda yeni teknolojilerini ve yeni amiral gemisi NEXO'yu tanıtan Hyundai, tüm dikkatleri üzerine çekti

Hyundai NEXO göz kamaştırdı

Hyundai, Amerika’nın Las Vegas eyaletinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) yeni teknolojilerini ve yeni fuel cell otomobilini tanıttı. Kendi kendine park etme özelliğine sahip NEXO ile ilgi odağı olan Hyundai, fuarda yeni otomobil modeli ile birlikte sürüş potansiyelini genişleten gelişmiş sürücü destek sistemlerini de sergiledi.

HYUNDAİ’NİN EN SON ÜYESİ

Hyundai'nin fuarda sunduğu kör nokta izleme monitörü BVM, yepyeni bir teknoloji. Aracın her iki yanına yerleştirilen kameralar, ana göstergeye yansıttıkları canlı görüntülerle her iki yöndeki şerit değişimlerinde sürücüleri uyarıyor. Sistem, geleneksel dikiz aynası tarafından görülemeyen alanları aracın her iki yanındaki geniş açılı surround monitörlerle görmeyi sağlıyor. Aktif şerit takip yardımcısı da (LFA) Hyundai adına yepyeni bir teknoloji. NEXO'da yerini alan bu son sistem, aracın şeritte hızlanmasına veya kalmasına yardımcı olmak için direksiyonu otomatik olarak ayarlıyor. Uzaktan kumandalı park asistanı RSPA ise NEXO'nun sürücülü veya sürücüsüz park etmesini sağlıyor. RSPA sistemi, sürücünün bir düğmeye dokunarak aracı olduğu yerden hareket ettirmesini sağlarken aynı zamanda en sıkışık yerlerde güvenle çıkış yapmasına da olanak tanıyor.

BİR DEPO HİDROJEN İLE 800 KİLOMETRE

NEXO, beğenilen Tucson FCEV’den daha gelişmiş ve çok daha teknolojik olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca, tahmini sürüş mesafesi 800 kilometre olarak verilen NEXO, selefinden 169 kilometre daha fazla menzile sahip. Aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda çalışacak şekilde tasarlanan NEXO, eksi 30 derecede yapılan testlerden tam not aldı. NEXO, 30 saniye içinde soğuk çalıştırma kabiliyetine sahip ve bu süre endüstri lideri bir başarı olarak öne çıkıyor. Çünkü yakıt hücresi ve maksimum performans için gerekli olan sistemi sıcaklığı, burada oldukça önemli bir rol oynuyor. NEXO ayrıca, 50 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda da mükemmel soğutma performansına sahip.

Mehtap YILDIZ  kamer  


SIRADAKİ HABER
}