Konya haber: Beyşehir Gölü'nde sis balıkçılığı olumsuz etkiliyor

Konya haber: Konya'nın Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü'nün bazı kesimlerinde günlerdir etkili olan sis, balıkçılık faaliyetlerini olumsuz etkiliyor.

Beyşehir Gölü'nde sis balıkçılığı olumsuz etkiliyor

Türkiye'nin en büyük ve en önemli tatlı su balığı üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü'ne kıyısı olan mahallelerde geçimini balıkçılıkla sağlayan avcılar, gölün bazı kesimlerinde günlerdir etki etkili olan sis sebebiyle mesailerini zor şartlarda yürütüyor.
Göle kıyısı olan Gölyaka Mahallesi'nde balık alım satımı yapan Ahmet Altınsay, Beyşehir Gölü'nün bazı kesimlerinde bir süredir etkili olan yoğun sisten balıkçılık faaliyetlerinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Avcıların büyük bölümünün sis sebebiyle gölde kaybolmaktan endişe ederek avlanmaya ara verdiğini, bazılarının da aynı sebeple fazla açıklara ilerlemeden karaya yakın kıyı kesimlerde mesaisini sürdürmek durumunda kaldığını anlatan Altınsay, 'Gölyaka Mahallemizde, yaklaşık bir haftadan beri etkili olan sis nedeniyle balıkçılık sektörü olarak zor günler yaşıyoruz. Kara kesimlerde sis yok ve Beyşehir Gölü'nün de her yanında böyle sisli hava hakim değil. O yüzden, birçok noktada balıkçılık faaliyetleri normal olarak devam ediyor. Ancak, Tavşan Adası ve Kızkalesi Adası yakınlarında sabah saatlerinde özellikle sabah saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başlayan sisli hava nedeniyle balıkçılarımızın büyük bölümü avlanmaya çıkamıyor. Sürekli göl kıyılarını takip eden balıkçılarımız, sisin kalkmasını bekliyor. Bazıları ise kaybolma riskine rağmen, evine etmek parası götürebilmek için fazla açıklara gitmeden karaya yakın kıyı kesimlerde ağ sererek mesaisini güç şartlarda sürdürüyor. Açıklara gitmek göl üzerinde kaybolma riski oluşturduğundan çok tehlikeli. Bölgemizde avcılık faaliyetlerinin olmaması nedeniyle kıyıda balık alımı için bekleyen bizler de sıkıntı yaşıyoruz. Beklenen balık sevkiyatını yapamıyoruz' dedi.
Öte yandan, Beyşehir Gölü'nün Isparta sınırı yakınlarındaki sisli havalar nedeniyle, bölgedeki adalar da gözlerden kayboldu. Sisin dağılmaya yüz tuttuğu anlarda silüeti ortaya çıkan adalar ise güzel görüntüler oluşturdu.

Beyşehir Gölü’nde sis balıkçılığı olumsuz etkiliyorEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

2 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

3 Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

Ladik Gölü kurtulacak

4 Ladik Gölü kurtulacak

Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

5 Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

Toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi

6 Toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Hizmet yok, vergi çok'

7 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Hizmet yok, vergi çok'

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

8 İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

Kuşadası Körfezi'nde 49 kaçak göçmen yakalandı

9 Kuşadası Körfezi'nde 49 kaçak göçmen yakalandı

Kendisine zarar veren genç için Özel Harekat devreye girdi

10 Kendisine zarar veren genç için Özel Harekat devreye girdi


SIRADAKİ HABER