Samsun Haber | Samsun'daki barajlar ne durumda?

Samsun Haber | Yağışsız geçen hava birçok ilde kuralık tehlikesini de beraberinde getirdi. Bazı illerdeki barajlar sinyal vermeye başladı. Samsun'daki barajların doluluk oranı ise Türkiye'ye kıyasla iyi durumda, kentteki barajların doluluk oranı yüzde 72'lerde

Samsun'daki barajlar ne durumda?

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve yağışsız geçen havadan dolayı Türkiye’nin birçok bölgesinde kuralık tehlikesi kapıya dayandı. Özellikle ocak ayında da kar yağışının olmamasından dolayı sulama, enerji ve içme suyu ihtiyacını karşılayan birçok barajın doluluk oranları merak edilmeye başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son 44 yılın en kurak yılının yaşandığını açıkladı. Hal böyle olunca gözler Samsun’daki barajlara da çevrildi.

LADİK'TE DOLULUK DÜŞÜK

Kentte bulunan 7 barajın doluluk oranı hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, “Samsun’da Yeşilırmak havzasından beslenen Hasan Uğurlu Barajı, Suat Uğurlu Barajı, Çakmak Barajı ve Ladik Barajı, Kızılırmak Havzası’ndan beslenen Altınkaya Barajı, Derbent Barajı ve Vezirköprü Barajı var. Hasan Uğurlu Barajı’nın 8 Ocak 2018 tarihi itibariyle doluluk oranı yüzde 68,9. Bu barajın geçen seneki doluluk oranı ise yüzde 50. Suat Uğurlu Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 91,6, geçen seneki oranla aynı bir oran var. Çakmak Barajı’ndaki oran 61,2, geçen seneki oran yüzde 76,2. Ladik Barajı’ndaki oran yüzde 11,3, geçen seneki doluluk oranı yüzde 33,3. Altınkaya Barajı’nın yüzde 72,2’lerde bir doluluğu var bu oran geçen sene yüzde 76,9. Derbent Barajı’ndaki oran yüzde 94,2, geçen sene ise yüzde 86,9 ve son olarak Vezirköprü Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 68,8 seviyesinde, bu oran 2017 yılında yüzde 73,1. Barajlardaki toplam oran ise yüzde 72,3, bu oran geçen sene yüzde 73,5 seviyesinde gerçekleşmiş” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarından YEPAŞ'a çağrı: O parayı bağışla

1 Samsunspor taraftarından YEPAŞ'a çağrı: O parayı bağışla

Mehmet Aydın neden adaylıktan vazgeçti?

2 Mehmet Aydın neden adaylıktan vazgeçti?

Vali Kaymak'tan acı itiraf: 'Amacımıza ulaşamadık'

3 Vali Kaymak'tan acı itiraf: 'Amacımıza ulaşamadık'

Samsunspor'da kongre günü

4 Samsunspor'da kongre günü

Samsun'da FETÖ/PDY operasyonu: 18 gözaltı

5 Samsun'da FETÖ/PDY operasyonu: 18 gözaltı

Yeni il başkanından Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'a mesaj

6 Yeni il başkanından Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'a mesaj

Samsunspor'da duygu dolu anma

7 Samsunspor'da duygu dolu anma

Samsunspor'da bir kriz daha

8 Samsunspor'da bir kriz daha

Samsun'da minik Sıla doğum gününde hayatını kaybetti

9 Samsun'da minik Sıla doğum gününde hayatını kaybetti

Samsun'da bıçaklı kavga, 1'i ağır 3 yaralı

10 Samsun'da bıçaklı kavga, 1'i ağır 3 yaralı


SIRADAKİ HABER