HaberlerSamsun HaberleriSamsun'daki patlama ile ilgili SAMGAZ'dan açıklama

Samsun'daki patlama ile ilgili SAMGAZ'dan açıklama - Samsun Haberleri

Samsun'da dün yaşanan doğalgaz patlamasıyla ilgili SAMGAZ'dan yazılı açıklama geldi.

Samsun'daki patlama ile ilgili SAMGAZ'dan açıklama

Samsun'un İlkadım İlçesi İlyasköy Mahallesi'nde dün yaşanan doğalgaz patlamasıyla ilgili SAMGAZ'dan yazılı açıklama geldi.

SAMGAZ'dan yapılan açıklama şu şekilde:

"Saat 15.15’de 187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattına gelen ihbar ile saat 15.26’da bölgeye intikal eden acil ekiplerimiz; doğal gaz hattına hasar verildiğini; kontrolsüz gaz çıkışı olduğunu ve dolayısıyla binada yangın çıktığını tespit etmiştir. İvedilikle çevre emniyetini almış, 15.30 itibariyle bölgedeki doğal gaz akışını durdurmuştur. İtfaiye ekipleri tarafından da bölgeye gerekli müdahale yapılmış ve yangın kontrol altına alınmıştır. 

Bölgede çalışmalarına başlayan ekiplerimiz tarafından hasar onarım işlemleri 18.00 itibariyle tamamlanarak doğal gaz arzı sağlanmaya başlanmış ve normal işletme sürecine geçilmiştir. Bu süreçte, aynı sektörden beslenen 317 adet binada mevcut 992 adet abonemize geçici olarak gaz verilememiştir. Akabinde ise bölgede yer alan binaların servis kutusu teknik kontrolleri yapılarak sektör, aynı gün 21.00 sularında tam olarak işletmeye alınmıştır. 

Samsun'da doğalgaz patlaması

Genel Müdürümüz Sn.Yılmaz KOLSAN, yaptığı açıklamada “Alt ve üst yapı çalışmaları esnasında doğal gaz hatlarının mevcut olduğu alanlardaki bu güzergahlar, uyarı levhaları ile belirlenmektedir; çalışmaların, denetimimiz altında sürdürülmesi, şehir genelinde çalışma yapacak kişi, kurum ya da kuruluşların bu düzene riayet etmelerinin gerekliliği, doğal gaz altyapısındaki hasarların ağır sorumluluklar taşıdığı, alt ve üst yapı çalışmalarından kaynaklanan kaza, yangın, patlama, yaralanma, hasar görme ve ölümlü kazalardan çalışma yapan ekipler ve bu ekiplerin koordinasyon ve yönlendirmelerinden sorumlu çalışma talimatını veren yöneticilerin mesul olduğu şirketimiz tarafından her fırsatta dile getirilmektedir” dedi. Kolsan, Samsun şehrinin ilk olarak 2005 yılında doğal gaz ile tanıştığını belirterek “Samsun artık doğal gazı uzun süredir kullanan bir şehrimiz. Bu bağlamda gerek kurumlar arası yazışmalarımızda ve gerekse tüm basın açıklamalarımızda detaylı bilgilendirme yapıyoruz. Hasar alanında yapılan incelemelerde ise; sokakta doğal gaz hattı olduğu ve izinsiz kazı yapılamayacağına dair SAMGAZ uyarı levhasının da yer aldığı tespit edilmektedir. SAMGAZ, 7/24 aktif olan bir kuruluş. Dolayısıyla günün her saatindeki taleplere mutlaka cevap veriyoruz. Üstelik bunun için bir ücret de talep etmiyoruz. Hal böyle iken, halen daha izinsiz ve bildirimsiz yapılan kazılara anlam vermek mümkün değil” dedi.

Şehir genelinde herhangi bir kazı çalışması yapılacak ise mutlaka 444 1187 numaralı Çağrı Merkezimiz aranarak nezaretçi ekip talep edilmesi, acil durumlar için ise 187 Acil İhbar Hattımızın aranması, bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalınmaması adına önem arz etmektedir.

Bu vesile ile bir kez daha geçmiş olsun temennilerimizi saygıyla arz ederiz."

 

SIRADAKİ HABER
}