HaberlerKanat olup mutluluğu uçurdular

Kanat olup mutluluğu uçurdular

Dört kişi, ihtiyaç sahibi çocukların mutluluğuna kanat olmak için yola çıktı ve kısa sürede binlerce kişiye ulaştı. Dernek çatısı altında toplanıp, Samsun'un gücünü yanlarına aldılar. Yeri geldi lösemiyi yenmiş çocuklar için parti yapıp, onların hayallerini gerçekleştirdiler, yeri geldi Samsunspor'a destek oldular.

Kanat olup mutluluğu uçurdular

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sizi tanıyabilir miyiz?

Burcu KESKİN: Evliyim, iki çocuğum var. Tarih öğretmenliği mezunuyum. Şu anda da Mutluluğun Kanatları Derneği’nin başkanlığını yapıyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Dernekleşmeden önce sosyal medyada bir araya geldiğinizi biliyoruz. O süreçte neler yaptınız?

Burcu KESKİN: Bu süreci şahsi olarak anlatacak olursam, annem ve babam sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer almayı çok seven insanlar. Ben de onlardan öyle gördüm, bu şekilde büyüdüm. Daha sonraları ben bunu bireysel olarak sürdürmeye başladım. Akabinde de arkadaşlarımızla bir sosyal medya gurubu kurduk. O arkadaşlarım şu anda da derneğin çalışmalarında yer alıyor. Zaten bu gurubu kurduk ve hemen sonrasında da dernekleştik. OHAL zamanında, derneklerin kapatıldığı bir dönemde dernek kurabilmek çok zordur ve biz bu zoru başardık.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bireysel olarak ilk çalışmalarınız nelerdi?

Burcu KESKİN: İhtiyaç sahibi ailelere ulaşıyordum. Başlangıçta hedef kitlem çocuklar değildi. Sonrasında çeşitli organizasyonlarla insanlara ulaşmaya başladık. Bunlardan elde edilen gelirlerle çalışmalar yapıyorduk. Örneğin, biriyle hatıra ormanı yapıldı.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Derneğin ismi neden Mutluluğun Kanatları?

Burcu KESKİN: Sosyal medya hesabını kurarken de dernekleşeceğimiz belliydi. Geriye bir tek isim bulmak kalmıştı. Bu konuda kapsayıcı bir isim olmasına özen gösterdik. Temamız çocuklar ama ‘çocuklara yardım derneği’ gibi bir isim olsun istemedik. Derneğin isminde çocuk ifadesinin olması sınırlayıcı olur diye düşündük. İsimle ilgili dikkat ettiğimiz bir diğer husus da insanların ilgisini çekmesiydi. Sonuç olarak ‘Mutluluğun Kanatları’ isminde karar kıldık. Hatta bu isim aklımıza gece saat 2’de geldi. Görür görmez ‘işte bu’ dedik.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Dernek ne zaman kuruldu?

Burcu KESKİN: 1 Şubat 2017’de sosyal medya gurubumuzu açtık. 29 Mart’ta da derneğimizi kurduk.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Dernek kurulduktan sonra nasıl bir yol izlediniz, neler yapıldı?

Burcu KESKİN: Öncelikle OMÜ Onkoloji ve Hematoloji Servisi’nde tedavi gören çocuklarla bir araya geldik. Dernek tüzüğümüzü de buna göre hazırlamıştık. ‘Gülümsemek kana karışan en hızlı ilaçtır’ söylemiyle yola çıktık. Bu çocukların hastalıkla mücadelelerinde mutlulukları çok büyük öneme sahip. Ailelerin de bu süreçte maddi manevi desteğe büyük ihtiyaçları oluyor. Onun yanı sıra engelli çocukları topluma entegre edebilmek için de çalışmalar yapıyoruz. Engelliler okullarımızda etkinliklerimiz oluyor. Kısacası onlarla da sık sık bir araya geliyoruz. Üçüncü olarak da köy okullarındaki çocuklar var. İhtiyaçların giderilmesi için kampanyalar düzenliyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Ayrı ayrı alanlarda yaptığınız çalışmaların odak noktasında çocuklar olduğunu görüyoruz. Peki, bu çalışmalar için nasıl örgütleniyorsunuz?

Burcu KESKİN: Aslında ‘çocuklar için ne yapabiliriz’ dendiğinde, yapılacaklar da otomatik olarak ortaya çıkıyor. Organizasyon konusunda örnek verecek olursam, bir çocuğun doğum günü kutlamasından bahsedersek bunun için öncelikle bir mekana ihtiyacımız var. Bu konuda uygun mekanı olan destekçilerimizden yardım istiyoruz ve takipçilerimiz kesinlikle bizi geri çevirmiyor. Mekan meselesini hallettikten sonra bir destekçimiz pastayı, bir diğeri hediyeleri alıyor. Eksikleri destekçilerimiz sayesinde gideriyoruz ve doğum günü kutlamasını gerçekleştiriyoruz. Hem çocuğumuz hem de biz çok mutlu oluyoruz. Köy okullarındaki çalışmalar içinse öğretmenlerimiz bizlere ulaşıyor ve ihtiyaca göre hareket ediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaşabiliyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sosyal medyada bir araya geldiniz ve kısa süre sonra da dernek kurdunuz. Bununla birlikte binlerce kişiye ulaştınız bu kadar kısa sürede nasıl oldu bu?

Burcu KESKİN: 50 bine yakın Facebook, 10 binin üzerinde de Instagram takipçimiz var. Bu kitleye ulaşmamızda medyanın etkisi çok büyük. Çıkan her haberde takipçi sayımız arttı. Üniversite öğrencilerinden de yoğun bir ilgi olduğunu belirtmek isterim.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bugüne kadar ortalama olarak kaç çocuğa ulaştınız?

Burcu KESKİN: 5 binden fazla çocuğa ulaştık. Bunun yanı sıra maddi destek sağladığımız ailelerimiz oldu.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Dernek üyelerinin profilinden bahsedecek olursak, nasıl bir yapı var?

Burcu KESKİN:  Şu anda dernek üyesi olan isimler, ben çalışmalarımı şahsi sürdürürken de yanımda olan arkadaşlarımdı. Arzu Uslu, Gözde Malkoç, Esra Çepni, Tuğba Yakup Çebioğlu, Ayşen Küçükaslan isimli arkadaşlarımla yola çıktık. Zaten sürekli bir aradaydık. Bu noktada dernek olunca çok bir değişiklik olmadı. Önceden daha sık muhabbet ediyorduk şimdi derneğin işlerini konuşuyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Şehit Eren Bülbül’ün anısına bir kütüphane yapmayı planladığınızı biliyoruz. Bu fikir nasıl oluştu?

Burcu KESKİN: Daha önce, karne gününde şehit olan Aybüke öğretmenin okuluna yardım yapmıştık. O okulun Aybüke öğretmenin okulu olduğunu biz yardımı ulaştırdığımızda bilmiyorduk. Ama konu bu nedenle çok dikkat çekti. Bize, okula ulaşanlar oldu. Bu durum bizleri çok duygulandırdı. Bundan sonra daha ne yapabilir diye düşünmeye başladık. Temamız çocuk olduğu için de çocuk yaşta şehit olan Eren Bülbül için harekete geçtik. Kalıcı bir şey istediğimizden kütüphanede karar kıldık.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Nasıl sürdürdünüz çalışmayı?

Burcu KESKİN: Kütüphanenin yanı sıra çocuklara şehitlik mertebesinin anlatılmasını da amaçladık. Bunun için de çalışmalarımız oldu. Bu anlamdaki en büyük desteği okullarımızdan aldığımızı da ifade etmek isterim. Örneğin, Samsun Anadolu Lisesi bir kermes yaptı. Sınıf kumbaraları oluşturuldu. Elde edilecek geliri derneğimize bağışlayacaklar. Ayrıca, her okuldan beş öğrenciyle Maçka’ya gitmeyi planlıyoruz. Kabristan ziyaretimiz olacak ve çocuklar Eren Bülbül’e yazdıkları mektupları okuyacaklar. Bu proje manevi bir proje.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Şu anda ne aşamada bu proje?

Burcu KESKİN: Henüz proje aşamasındayız. Çeşitli görüşmelerimiz oldu. Güzel bir destek, güven söz konusu bunu boşa çıkartmayacağız. Nisan- mayıs gibi projeyi tamamlamış oluruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsunspor’un durumu malumunuz. Bununla alakalı başlatılan bir kampanya var ve siz de buna destek verdiniz…

Burcu KESKİN: Evet biz de Samsunspor’a destekte bulunduk. Samsunspor’a sahip çıkmak boynumuzun borcu, dernek olarak üzerimize düşeni yaptık.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Çalışmalarınıza katılmak isteyen insanlar size nasıl ulaşabilir?

Burcu KESKİN: Sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirler. Orada iletişim numaralarımız var. Lozan Caddesi’nde dernek ofisimiz var. Ayrıca dernek ofisimizde halk eğitim kursları da söz konusu. Tanışmak isteyen herkese kapımız açık.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsun’un desteğini aldığınızı ifade ettiniz. Bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?

Burcu KESKİN: Bu, çok mutluluk verici ve teşvik edici.  Hiçbir başarı şahsi değildir. Gönülden mücadele eden arkadaşlarım var. Güçlüyüz, bu da daha fazla çalışma yapmamızı sağlıyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Önümüzdeki günlerde neler yapmayı planlıyorsunuz?

Burcu KESKİN: Konuk evi projemiz var. Burada hem hastalıkla mücadele eden çocuklar kalabilecek hem de aileleri. Otoparkta, parklarda kalan aileler olabiliyor. Bazı görüşmeleri de yaptık ve belli bir aşamaya da geldik. Derneğimizin artık rutin haline gelen diğer çalışmaları da devam edecek. İhtiyaç sahibi çocukların mutluluğuna kanat olmak isteyenler bizlere ulaşabilir.

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜN

SIRADAKİ HABER
}