HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da kanserli kadınlar için el sanatları kursu

Samsun'da kanserli kadınlar için el sanatları kursu - Samsun Haberleri

Samsun'da kanser hastası kadınlar, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde katıldıkları el sanatları kurslarında adeta terapi yaparak, hastalıklarını unutuyor.

Samsun'da kanserli kadınlar için el sanatları kursu

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören kanser hastası kadınlar, hayata tutunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen el sanatları kurslarında adeta terapi yapıyor.

ELSANATLARI KURSU AÇILDI

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi'nde tedavi gören kanser hastası kadınların boş zamanlarını değerlendirmesi için hastane bünyesinde el sanatları kursları açıldı. Kadınlar, tedavilerinin ardından kurslara katılarak bez çiçek süslemeciliği, taş boyama ve resim yapmayı öğreniyor.

MUTLULUK YAŞIYORLAR

Başhekim Doç. Dr. Fatih Özkan, hastaların iyileşmeleri için tıbbi tedavinin yanı sıra sosyal hayata da mutlaka katılmaları gerektiğini söyledi. Hastaların moralinin iyi olmasının iyileşme sürecine olumlu katkı yaptığını vurgulayan Özkan, "Hastaların iyileşmesi için görsel, sanatsal ve kültürel faaliyetler de yapıyoruz. Hatta spor etkinlikleri de yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl hastalarımız için çiçek süslemeciliği kursu açtık. 12 kanser hastamız burada huzurlu ve keyifli bir ortamda hayata katılıyor. Hastalıklarının dışında toplumsal hayatın devam ettiğini, buna katılmanın mutluluğunu yaşıyorlar" dedi.

Hastaların çok güzel ürünler ortaya çıkardığına işaret eden Özkan, hastalara sadece tıbbi tedavi sunmadıklarını, psikolojik yönden de kendilerini tamamlamalarını sağlamaya çalıştıklarını aktardı.

RUHSAL TEDAVİ SAĞLANIYOR

Psikolog Gamze Sırmalı Karabulut da kanser hastalarının tıbbi tedavi dışında psikolojik olarak da iyileşmesini hedeflediklerine dikkati çekerek, "El sanatları kursu aslında bir uğraşı terapisidir. Uğraşı terapisi, hastaların tıbbi tedavilerinin yanı sıra ruhsal tedavilerini sağlıyor. Burada hastalar, aynı hastalıkla diğer hastaların nasıl başa çıktığını da görüyorlar" ifadelerini kullandı.

TERAPİ SAYESİNDE KANSERİ YENDİ

Hastanede kanser tedavisi gören Tuğba Civelek ise hastalığını uğraşı terapisinin katkısı sayesinde yendiğini aktararak, "Hasta olduğumu öğrendikten sonra evden çıkmamaya karar verdim. Hatta iş yerinde bile odamdan kolay kolay çıkmıyordum. Çünkü kanser hastası olduğumuz için bize ölecek gibi bakıyorlar. Hastanede açılan el sanatları kursları sayesinde sosyalleştim, benim gibi hastaları gördüm. Birlikte kanseri yenmek için çaba verdik. Şimdi kanseri atlattım, kurslara katılmaya da devam ediyorum." diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}