HaberlerMemura ekonomik ceza

Memura ekonomik ceza

Türkiye Kamu-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin arttığını belirterek, 'Memur maaşları reel anlamda sürekli değer kaybediyor. Memurlar adeta ekonomik olarak cezalandırılıyor' dedi.

Memura ekonomik ceza

Türkiye Kamu-Sen Samsun Şube BaşkanıLevent Kuruoğlu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin asgari geçim endeksi araştırmalarına göre tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 668 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 487 TL olarak belirlendiğini söyledi.

BÜTÇE AÇIĞI ARTTI

Son bir senede harcama kalemlerinde yaşanan fahiş artışların olduğunu söyleyen Kuruoğlu, "Kamu çalışanlarının ceplerinden eksilen ücretin ciddi boyutlara ulaştı.Geçen yıl, 4 kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi için gerekli olan en düşük tutar aylık 659,43 lira yükseldi. Buna rağmen memur maaşlarındaki artış 273,83 lirada kaldı. Buna göre, ortalama maaşla geçinen bir memurun aylık zorunlu harcamaları maaşına gelen zammı 385,6 lira aştı. Başka bir ifade ile memurun bütçe açığı aylık 385,6 lira daha arttı. 2018 ve 2019 yıllarında geçerli olacak maaş zammı için toplu sözleşmeye imza atanların bu durumu seyretmesi düşündürücü. Bu durum karşısında yetkili ama etkisiz konfederasyonun tek bir kelime dahi etmemesi, bütün kamuoyu tarafından ibretle takip edilmelidir. Yetkiyi aldıkları yıldan bu yana memurların yaşadığı kayıp gözle görülür seviyededir. Toplu sözleşme düzenine geçilmesi ve malum konfederasyonun yetkiyi alarak pazarlıklarda belirleyici rol oynamasından beri, memur maaşları reel anlamda sürekli değer kaybediyor. Yıllardır memurlarımız adeta ekonomik olarak cezalandırılıyor. Öngörüden yoksun yapılan toplu sözleşmeler nedeniyle bu zulmün daha uzun süre devam edeceği açık bir şekilde görülüyor. 2017 memurlar adına kayıp bir yıl olarak kayda geçti. Etkisiz konfederasyonun imzaladığı etkisiz toplu sözleşme nedeniyle 2018 ve 2019 yılları da kayıplar hanesine yazılacak" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}