Samsun Haber | Samsun, mantar üretiminde büyüyor

Samsun Haber | Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, Samsun'da mantar üretiminin arttığını belirterek, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Samsun, mantar üretiminde büyüyor

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde  "Yemeklik Kültür Mantarı Yetiştiriciliği" kursu düzenlendi.

Türkiye'nin farklı illerinden mantar üreticileri ve mantar üretimi yapmayı planlayan çiftçilerin katıldığı kurs, 3 gün pratik ve 2 gün teorik olarak gerçekleştirilecek.

Kursun açılışına katılan Kırmacı, 4 yıl içinde Samsun'da bin kişinin mantar üretiminden gelir kazanmaya başladığını söyledi.

ÜRETİM 2 BİN TONA ÇIKTI

Samsun'da yıllık 10 milyon liralık bir üretimin meydana gelmesini sağladıklarını belirten Kırmacı,"Türkiye'deki yemeklik kültür mantar üretimi 240 bin ton civarındadır. Samsun son 4 yılda bin 500 ton üretimi geçip 2 bin tona çıkan şehir haline geldi. Türkiye'de yüzde 5'lik üretim kapasitesine sahip oldu. Bu potansiyeli iyi değerlendirmek lazım. Bu işin saman alevi gibi olmaması için muhakkak mantar üreticilerimiz birlikte hareket etmelidir. Bunun için de kooperatifleşmek zorundadır." ifadesini kullandı.

'KOOPERATİF OLMALIDIR'

Mantarın piyasa fiyatının altında satılmaması için kooperatifleşmenin önemine değinen Kırmacı, şunları kaydetti:

"Bugün Bafra Ovası Türkiye'de kışlık sebze yetiştiriciliğinde Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 30'unu karşılamasına rağmen ne yazık ki bir traktör beyaz lahana 150 veya 200 lira arasında satılıyor. Bunca emeğe yazık. Gelecekte mantar üreticimizin başına bunun gelmemesi için kooperatif olmalıdır. Samsun mantar üretimine geç başlamasına rağmen yeni tesisleri ve üretim kalitesi ile diğer illere de örnek olmuştur. Bugün açtığımız mantar yetiştiriciliği kursuna Türkiye'nin dört bir yanından üreticilerimizin katılması bunun neticesidir. Türkiye'deki mantar üretimi iç piyasayı bile karşılayamazken satamamak çok anlamsız. Burada birlikte hareket etmenin önemi ortaya çıkıyor. Birlikte hareket edilerek, pazar aranmalı ve bu pazarın ihtiyacına yine birlikte cevap verilmelidir."

 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Samaras şoku

1 Samsunspor'da Samaras şoku

Samsun'da dernek başkanı ölü bulundu

2 Samsun'da dernek başkanı ölü bulundu

Samsun'da skandal olay! Kreş öğrencilerine şiddet...

3 Samsun'da skandal olay! Kreş öğrencilerine şiddet...

Samsun'da fırıncılar arasında rekabet! Ekmek fiyatları düştü

4 Samsun'da fırıncılar arasında rekabet! Ekmek fiyatları düştü

 Görüşme odasına alınacaklar

5 Görüşme odasına alınacaklar

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Tan: 'Afranız tafranız kime?'

6 MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Tan: 'Afranız tafranız kime?'

Samsun'da yağışlı ve soğuk hava kapıda

7 Samsun'da yağışlı ve soğuk hava kapıda

Samsun'da hükümlü firar etti

8 Samsun'da hükümlü firar etti

Çakır: 'Evdeki hesap çarşıya uymadı'

9 Çakır: 'Evdeki hesap çarşıya uymadı'

MHP Grup Başkanvekili Usta: 'Görev süresi intihara sürüklüyor'

10 MHP Grup Başkanvekili Usta: 'Görev süresi intihara sürüklüyor'


SIRADAKİ HABER