HaberlerSamsun HaberleriTürk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı: Müdür odaları vali odası gibi

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı: Müdür odaları vali odası gibi - Samsun Haberleri

2019 yılında tam gün eğitime geçişte sıkıntıların yaşanmaması için uyarılarda bulunan Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, 'Okul müdürlerinin odası vali odaları gibi büyük. Bu odaların sınıfa çevrilmesi gerekiyor' dedi

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı: Müdür odaları vali odası gibi

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, “2019 yılı sonunda ikili eğitim tarih olacak, bütün okullarda tam gün eğitime geçilecek” açıklamasını değerlendirdi. Başkan Kuruoğlu, tam gün eğitimin öğrenciler için faydalı olduğunu ancak bazı endişeleri olduğunu söyledi. Sınıf sayısının yetersiz kalabileceğini kaydeden Kuruoğlu, okulda kullanılmayan çok alanın olduğunu ve bu alanların sınıfa dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

SINIF SAYISI ARTACAKSA ANLAMI YOK

Dünyanın her yerinde tekli eğitim sisteminin olduğunu belirten Başkan Kuruoğlu, bunun çocuk için de faydalı olduğunu kaydetti. Kuruoğlu, “Bu sistem ülkemizde uzun yıllar önce planlanmadı ve bunun için de zoraki yapılıyor. Ondan dolayı hem sınıflar kalabalıklaşıyor hem de norm fazlası öğretmen noktasında sıkıntılar doğuyor. Eğitimin etiği ve kalitesi açısından tekli öğretime geçilmesi gerekiyor. Ancak bu sistemle ilgili de bazı sıkıntılar var. İlkokullara baktığımız zaman çoğu çocuk evine yakın okula gitmiyor. Herkes değişik yerlere gidiyor ve her okulun önünde servis yığını var. Öğrencilere öğle arası bir saat izin verilecek, bunun amacı nedir? Öğrenci eve gidecek ve evinde yemek yiyecek. Ancak anne ve babaların çalıştığı dünya düzeninde böyle bir şey pek mümkün değil. Durum böyle olunca bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bununla ilgili olarak Maarif Hareket kapsamında bir proje yapılabilir, öğrencinin öğleden sonrasını sosyal faaliyetlere ayırabileceği bir proje geliştirmek lazım. Bu noktada Türkiye’ye örnek projeyi Samsun yapabilir. Tekli öğretime geçmeliyiz ama bu sancılı ve problemli bir süreç. Öğretmenler bazı mağduriyetler yaşayabilir, bu konuda yetkililerin önlem alması gerekiyor. 20 kişilik sınıf sayısı, 40’a çıkacaksa bu sistemin bir anlamı yok. Yeni binalar yapılır ve yeni sınıflar açılırsa, olur. Ayrıca okullarda kullanılmayan çok alan var. Devasa okul müdürü odaları var, vali odası kadar büyük odalar var. Bu odaların sınıfa çevrilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL / ÖZEL HABER 

SIRADAKİ HABER
}