HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da hastane çalışanları kadro istiyor

Samsun'da hastane çalışanları kadro istiyor - Samsun Haberleri

Hastane bilgi yönetim sistemi çalışanları adına ortak bir basın açıklaması yapan Zühal Alkan, 3 bin personelin, kadro düzenlemesinin dışında kaldığı belirterek, 'Bizler yıllardır taşeron değilsek, neydik? Bu uygulama taşerona kadro hakkı uygulamasının bir tarafını topal bıraktı' dedi

Samsun'da hastane çalışanları kadro istiyor

Son çıkan KHK, birçok taşeron işçiye umut oldu. Bazı işçiler uzun yıllar bekledikleri kadrolarını sonunda aldı. Ancak hastane bilgi yönetim sistemi çalışanları, kadro hakkı alamadı. Çeşitli illerden gelerek, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yapan çalışanlar, bu konunun düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

Çalışanlar adına basın açıklaması yapan Zühal Alkan, yıllardır taşeron olarak çalıştıklarını ancak şimdi bu haktan faydalanamadıklarını dile getirdi.

ÇALIŞMA BARIŞI BOZULDU

Kadro hakkı bulunmayan tüm Türkiye hastane bilgi işlemcileri veya KHK'ya göre hastane bilgi yönetim sistemi çalışanları olarak basın açıklaması yaptıklarını kaydeden Alkan, Samsun’da kadro hakkı bulunmayan 25, Karadeniz Bölgesi’nde 253 ve Türkiye'de 3 bine yakın hastane bilgi işlem çalışanı olduğunu söyledi. Alkan, "Kamuda istihdam edilen alt işveren taşeron şirketlerine bağlı çalışan işçilerin, sürekli işçi kadrolarına alımları ile ilgili bir süreç yaşanıyor. Fakat çeşitli meslek grupları, gerek ihale türleri gerekse tam olarak açıklanmayan sebeplerden ötürü yayınlanan son KHK ile kapsam dışında bırakıldı. Geldiğimiz bu noktada görünen odur ki hedeflenen çalışma barışı daha karmaşık şekilde bozuldu. Bizler yıllardır kadro bekleyen ancak yeni KHK ile elindeki tüm haklarını yitiren taşeron hastane bilgi işlem personelleriyiz” şeklinde konuştu.

FİRMA PERSONELİ OLARAK NİTELENDİRİLDİK

Taşeron yasasına özel madde eklendiğini savunan Alkan, bu maddeyle kadro halklarının ellerinden alındığını ifade etti. Alkan, “Fakat burada gözden kaçırılan çok önemli bir detay var. Öncelikle yayınlanan KHK'nın ilgili maddesinde HBYS olarak belirtilen, Hastane Bilgi İşlem Personelleri aynı durumu ifade etmiyor. Buradaki ayrımın iyi bilinmesi ve değerlendirilmesi gerekiyor. Yıllardır bildiğimiz tek gerçek hastanelerde bilgi işlem taşeronu olarak çalıştığımızdı bugün ise firma personeli olarak nitelendirildik. Çalışma saatlerimizi, izinlerimizi ve maaşımızı kurum idaresi belirliyor. Şimdi kendimiz ve devlet büyüklerimize sorduğumuz soru şu: Bizler yıllardır taşeron değilsek, neydik? Bu uygulama taşerona kadro hakkı uygulamasının bir tarafını topal bıraktı. Bizler yıllardır kadro bekleyen ancak yeni KHK ile elindeki tüm haklarını da yitiren kendisinin taşeron olduğunu sanan işçileriz. Bu soğuk kış gününde bir milyon kişinin evinde bayram havası eserken, 3 bin kişi bu güzel olaydan faydalanamadı” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}