Samsun Haber | CHP'den arkeoloji tepkisi

Samsun Haber | CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un arkeolojik kazı alanlarının özelleştirilebileceği açıklamalarına tepki göstererek, 'Arkeolojik ürünler, tüm insanlığın ortak değeridir. Bu iş, özel kurumlara devredilemez' dedi.

CHP'den arkeoloji tepkisi

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, 'İlgiyi artırmak bakımından belki bazı yerleri, ‘Burayı alın, yapın, ortaya çıkarın, işletin’ diyerek kazı alanlarının özelleştirilebileceği açıklamasını eleştirip, "Toprağın üstü bitti, demek ki sıra altına geldi" dedi.

EVRENSEL KÜLTÜR

Bakan Kurtulmuş'un sözlerinin kontrolsüz bir alan ortaya çıkaracağını iddia eden Akcagöz, “Anadolu topraklarının bereketini, arkeolojik açıdan zenginliğini bilmeyen yoktur. Kültür Bakanı, bu durumu hiç hesaba katmadan, sanki babasının bağından üzüm bağışlar gibi pervasızca açıklama yapıyor. Sayın Bakan, ‘Devletin 30 senede yaptığını özel sektör, üç dört yılda yapabilir’ demekle, bu işleri hiç bilmediğini ortaya koyduğu gibi, bilimsel olarak bu işe yıllarını vermiş bilim insanlarını da tahkir ediyor. Bilimsel olarak, kendini bu işe vakfetmiş, hayatını bu işe vermiş bilim insanlarının emeğini görmezden gelmek, sanki ağır çalışılıyormuş havası yaratmak doğru değil. Kültür Bakanı bu sözleri şayet boşuna söylemediyse, bu alandaki ulusal ve uluslararası mevzuata da uygun hareket etmek zorundadır. Anadolu toprakları bize ait olabilir ama kültür varlıkları evrensel bir kültür ürünüdür. Kazı ürünleri, arkeolojik ürünler, tüm insanlığın ortak değeridir. Bu iş, özel kurumlara devredilemez" diye konuştu.

DERHAL VAZGEÇİLMELİ

Özelleştirme fikrinin ortaya atılmasının, kamuoyunda ciddi şüpheler uyandırdığını belirten Akcagöz, “Millet olarak buna tepki göstermeliyiz. İktidara geldiklerinden bugüne kadar, kamuya ait ne varsa özelleştirme adı altında yandaş iş adamlarına veren hükümetin, Anadolu toprağının arkeolojik açıdan zenginliğini de rant kaynağı olarak görmesi pekala mümkündür. Bu açıklamalar, bir kültür bakanına yakışmadığı gibi, şayet bilinçli olarak söylenmiş bir sözse, derhal bundan vazgeçilmelidir. Kültür varlıklarında gözü olanları heyecanlandıracak bu tarz yaklaşımlar, Anadolu gibi kültürler diyarına yapılacak en büyük kötülük olacaktır. Bu toprakların ilk ev sahibi biz değiliz. Bizden önce de binlerce yıl geçmişi olan bu toprakların, dünya ortak mirası olarak kabul edilecek onlarca arkeolojik ürüne ev sahipliği yaptığı herkesin malumudur. Bu nedenle, Numan Kurtulmuş’un dili sürçmüş olabilir diye düşünüyorum. Bu kötülüğü, bu memlekete yapacaklarına ihtimal vermek istemiyorum" ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza: 1 ölü

1 Samsun'da feci kaza: 1 ölü

Samsunlular dikkat! Kartınıza el konulabilir

2 Samsunlular dikkat! Kartınıza el konulabilir

Cenaze naklinde yeni dönem

3 Cenaze naklinde yeni dönem

Samsun'da dehşet! Bıçağı ensesine sapladılar

4 Samsun'da dehşet! Bıçağı ensesine sapladılar

Samsun'da otomobil elektrik direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

5 Samsun'da otomobil elektrik direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Kılıç ve Akcagöz düellosu sürüyor: 'Cesareti varsa karşıma çıksın'

6 Kılıç ve Akcagöz düellosu sürüyor: 'Cesareti varsa karşıma çıksın'

Samsun'da inşaat iskelesi çöktü

7 Samsun'da inşaat iskelesi çöktü

Gözümüz bu maçlarda

8 Gözümüz bu maçlarda

Samsun'da 10 ayrı suçtan aranan cezaevi firarisi yakalandı

9 Samsun'da 10 ayrı suçtan aranan cezaevi firarisi yakalandı

Samsun'da uyuşturucu ticaretine tutuklama

10 Samsun'da uyuşturucu ticaretine tutuklama


SIRADAKİ HABER