HaberlerTüm o uygulamalar kaldırılacak!

Tüm o uygulamalar kaldırılacak!

Hayatı kolaylaştıran ve günün her dakikası elimizden düşmeyen akıllı telefonlar bazı durumlarda büyük tehlike oluşturabiliyor. Veri hırsızlığı konusunda ortaya çıkan dolandırıcılıklara dair haberler yeni düzenlemeyle azalacak gibi görünüyor.

Tüm o uygulamalar kaldırılacak!

Her üyelikte, her başvuruda birçok kişisel bilgimizi teslim etmek zorunda kalıyoruz. Kötü amaçlı kişilerin eline geçtiğinde büyük sıkıntılar yaratan kişisel verilerin korunması hakkında yeni kararlar yayınlandı. Son dakika haberlerine göre Kişisel Verileri Koruma Kurulu, cep telefonlarında, rehbere kayıtlı olmayan numaraların kime ait olduğunu gösteren uygulamaların durdurulmasına karar verdi.

 O UYGULAMALAR KALDIRILIYOR!

 Gelen şikayetler üzerine harekete geçen Kişisel Verileri Koruma Kurulu, kişilerin açık rızalarını almaksızın isimden telefon numarası veya telefon numarasından isim sorgulanması şeklinde rehberlik hizmeti veren sitelere yaptırım uygulayacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre; Çeşitli uygulamalar, internet siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden kişisel verileri toplayarak bu verilen paylaşımını sağlayan, isim sorgulandığında telefon numarası bilgisine, telefon numarası sorgulandığında da isim bilgisine erişme ve başkalarının telefon rehberinde nasıl kayıtlı olduğunu öğrenme gibi konularda hizmet veren birçok uygulamanın ve internet sitesinin gereken kanunlara uymadığı ve durdurulması gerektiği bildirildi. Karara göre bu uygulamayı veren birçok uygulama durdurulacak.

ABONELİK VE KAYIT İŞLEMİ YAPAN KURUMLARA DÜZENLEME

Resmi Gazete’de, kayıt ve üyelik işlemleri için banko, gişe ve masa gibi vatandaşa hizmet sunulan alanlarda yaşanan kişisel veri güvenliği ihlallerine ilişkin de düzenlemeler yapılmasına dair karar yayınlandı. Karara göre, bankacılık ve sağlık sektörleri başta olmak üzere, birden fazla çalışan ile birlikte bitişik düzende hizmet veren posta ve kargo hizmetleri, turizm acenteleri, zincir mağazaların müşteri hizmetleri bölümleri, çeşitli abonelik işlemlerinin yapıldığı kuruluşlar; belediye, vergi ve nüfus ile ilgili işlemler gibi hizmetlerin verildiği kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 12. maddesi uyarınca, kişisel verilerin korunması ile ilgili olarak banko, gişe, masa gibi bölümlerde yetkisiz kişilerin bulunmasını önleyecek ve aynı anda birbirlerine yakın konumda hizmet alanların birbirlerinin kişisel verilerini duymasını, görmesini, öğrenmesini veya ele geçirmesini engelleyecek teknik ve idari tedbirleri almasına karar verildiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK:SÖZCÜ

SIRADAKİ HABER
}