HaberlerKocaeli HaberleriBüyükşehir'den çiftçilere eğitim

Büyükşehir'den çiftçilere eğitim - Kocaeli Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, daha verimli ve kaliteli ürün yetiştirilmesi için çiftçilere eğitim veriyor.

Büyükşehir'den çiftçilere eğitim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçinin topraktan pazara yanında yer alıyor. Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde tarım ve hayvancılık konularında çiftçilere yönelik uygulamalı eğitim ve seminerler düzenleniyor. Düzenlenen seminerler sayesinde çiftçilerde bilinci ve verimi arttırmak adına Büyükşehir'in görevlendirdiği ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler yerinde hizmet veriyor.
Çiftçilerin tarımsal ve hayvansal yetiştiricilik konularında, mevcut alışkanlıklarını terk etmeleri, bilgilerini güncellemeleri ve modern yöntemleri benimsemeleri amacıyla eğitim seminerleri uygulanıyor. Köylerin üretim yapıları ve taleplerini göz önünde bulundurarak uygulamalı eğitim ve seminerler düzenleniyor. Çiftçilere verilen eğitimler arasında toprak analizi ve hazırlığı, tohumluk seçimi hastalık ve zararları, sertifikalı tohum kullanmanın önemi, yem bitkisi yetiştiriciliği, yem bezelyesi yetiştiriciliği, ceviz, fındık, buğday yetiştiriciliği konuları bulunuyor.
Eğitimler köy konakları ve okullarda veriliyor. Eğitim materyalleri, eğitim merkezleri haline getirilen okullara ve köy konaklarına adapte ediliyor. Eğitimler bu merkezlerde örnek sera, bahçe ve benzeri üretim alanlarında uygulamalı olarak yapılıyor. Eğitimlere katılan çiftçilere, 24 ayrı başlıkta çiftçilikle alakalı bilgilendirme broşürleri dağıtılıyor. Seminer ve eğitimler, ilçelerde yetiştirilen ürün çeşidine ve yetiştirme şekline göre değişiyor. İlk olarak Kandıra, Başiskele ve Kartepe ilçelerine bağlı olan köylerde verilen eğitimler diğer ilçelerde de devam edecek.

Büyükşehir’den çiftçilere eğitim

SIRADAKİ HABER
}