HaberlerKütahya Haberleriİstanbullu 160 öğrenci Kütahya'da

İstanbullu 160 öğrenci Kütahya'da - Kütahya Haberleri

Pendik İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (PİHMED) tarafından yürütülen ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen, 'Genç Gönüllüler Projesi' kapsamında İstanbul'un Pendik ilçesinde faaliyet gösteren 16 imam hatip lisesinden 160 öğrenci Kütahya'ya geldi.

İstanbullu 160 öğrenci Kütahya'da

Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen çalıştaya Vali Ahmet Hamdi Nayir'in yanı sıra Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, bazı daire müdürleri ile öğrenciler katıldı.
Kütahya'nın kadim bir şehir olduğunu belirten Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 'Kütahya 7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip kadim bir şehir. Sanatıyla, kültürüyle adeta bir açık hava müzesi. Sadece merkez değil tüm ilçeleriyle beraber, çininin, sanatın, termalin başkenti olarak görüyoruz. İnşallah siz bu kısa sürede bunları bizzat görerek Kütahya'nın belli bir bölümünü tanımış olacaksınız. Evliya Çelebi biliyorsunuz Kütahyalı. Onun Kütahya ile ilgili kaleme aldığı bir yazısı var. O dönemde bu coğrafyada 250 şehirden bahsediyor ve ilk 10'a giren şehirlerden bir tanesi Kütahya. Hem Selçuklu döneminde, hem de Germiyan Beyliği'nin başkentliğini yapmış. Sinop'tan İzmir'e kadar uzanan bölge bulunduğunuz şehirden tam 130 yıl boyunca yönetilmiş. Böyle bir şehirde bulunuyoruz. Kütahya'nın her sokağında, her caddesinde tarihe uzanan güzellikleri muhakkak göreceksiniz. İnsanların birbirini tanıdığı, birbirine saygı gösterdiği, selam verdiği bir şehir. Yaşadığınız şehirde kültür, sanat ve sanatçısı varsa şehir daha da anlam kazanır. Biz son dönemlerde 2 yıllık bir çalışmanın neticesinde UNESCO'da Yaratıcı Şehirler Ağına girdik. Zanaat ve Halk Sanatları dalında, özellikle çini dalında dünyadaki 180 şehirden bir tanesi Kütahya oldu. Türkiye'den sadece Gaziantep vardı, ikinci şehir Kütahya oldu. Ardından İstanbul ve Hatay farklı dallarda girdiler. Dünyada 2 milyonun üzerinde şehir olduğunu düşündüğünüz zaman onlardan bir tanesi özellikle bizim dalımızda 37 şehirden biriyiz. Böyle bir şehirde bulunuyorsunuz. Bunu bu şekilde gözlemlemenizi sizlerden rica ediyorum' diye konuştu.
160 öğrenciyi Kütahya'da ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, 'Sizleri ilimizde görmekten büyük mutluluk duydum. İçişleri Bakanlığımızın bir projesi kapsamında ilimizin tercih edilmesi de bize bir gurur kaynağı oldu. Kütahya'mız bu tür faaliyetlerde inşallah gönüllerin birleşmesine vesile olacak bir yer olacak' dedi. (EFE)

İstanbullu 160 öğrenci Kütahya’da

SIRADAKİ HABER
}