HaberlerSamsun HaberleriÖlçü ve tartı aleti kullanıcılarına uyarı

Ölçü ve tartı aleti kullanıcılarına uyarı - Samsun Haberleri

Samsun Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, 28 Şubat'a kadar ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaat beyannamelerinin verilmesi gerektiğini, vermeyenler hakkında 2 bin 101 lira para cezası uygulanacağını söyledi.

Ölçü ve tartı aleti kullanıcılarına uyarı

1 Ocak-28 Şubat tarihleri arası, 'Periyodik Muayene Müracaat Dönemi' nedeniyle, ölçü ve tartı aletli kullanıcılarına Samsun Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından uyarı yapıldı. Samsun'daki ölçü ve ölçü aletlerinin her türlü denetiminin Samsun Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten İl Müdürü Selahattin Altunsoy, şu bilgileri verdi:
'1 Ocak-28 Şubat 2018 tarihleri arasının Periyodik Muayene Müracaat Dönemi olması nedeniyle aşağıdaki hususların yeniden açıklanarak, ölçü ve tartı aleti kullanıcılarının bilgisine sunulmasına gerek duyulmuştur. Müdürlüğümüzce muayene edilecek ölçü ve tartı aletleri şöyledir:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz tarafından muayene edilecek ölçü ve tartı aletleri:
Tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde otomatik olmayan tartı aletleri, diğer tartı aletleri, elektrik, su ve gaz sayaçları, akaryakıt ve LPG sayaçları.
Yetkili muayene servislerince muayene edilecek ölçü ve tartı aletleri: Otomatik tartı aletleri,
1 ve 2. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve kapalı pazar yerleri dışında kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kilonun altında olan 3.ve 4. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, taksimetreler, egzoz emisyon ölçme cihazları, takoğraflar.
Grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurlarınca muayenesi yapılacak ölçü ve tartı aletleri:
Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kilonun altında olan 3. ve 4. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kilo ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler.'
Tartı aletlerinin ve akaryakıt, LPG sayaçlarının periyodik muayene süresinin 2 yıl olduğunu dile getiren Altunsoy, '2016 yılı damgalı ölçü ve tartı aleti kullanıcıları 2018 Şubat ayı sonu mesai bitimine kadar periyodik muayene için başvurmak zorundadırlar. Posta ile yapılan müracaatlarda müracaat tarihi olarak evrakın muayene yetkili kurumdaki kayıt tarihi esas alınır. Ölçü ve ölçü aleti kullanıcıları tarafından muayene için, ölçü ve ölçü aletinin tipi, markası, seri numarası, sınıfı ve kapasitesinin yer aldığı ve Bakanlık internet sitesinde yayımlanan ölçü ve ölçü aleti başvuru formuyla, yukarıda 1. maddede bahsedilen ölçü ve tartı aletleri için (http://sanayi.gov.tr) internet adresinin e-hizmetler bölümünden(www.sanayi.gov.tr-e-hizmetler-il müdürlükleri-ölçü ve ölçü aletlerinin ilk, periyodik veya stok muayenesi başvurusu) yapılması gerekmektedir. 2. maddede bahsedilen ölçü ve ölçü aletleri için yetkili muayene servislerine, 3. maddede belirtilen ölçü ve ölçü aletleri için grup merkezi ölçüler ve ayar memurluklarına müracaat edilir. Yukarıda bahsedilen ölçü ve ölçü aletlerini kullanan resmi veya tüzel kurum ve kuruluşlar ile bireysel kullanıcıların kullanmakta oldukları ölçü ve ölçü aletlerini süresi içerisinde ilgili kuruma müracaat etmeyerek damgası geçmiş ölçü aleti kullanmak fiilini işledikleri tespit edilenlere her bir ölçü ve ölçü aleti için ayrı ayrı olmak üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanun'unun 15. maddesinin 'c' fıkrasına göre 2 bin 101 TL idari para cezası uygulanacaktır' diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}