HaberlerSamsun HaberleriUsta'dan SYDV çalışanları için kanun teklifi

Usta'dan SYDV çalışanları için kanun teklifi - Samsun Haberleri

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, SYDV çalışanlarına kadro verilmesini talep eden kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na iletti

Usta'dan SYDV çalışanları için kanun teklifi

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Başkanlığı'na gönderdiği kanun teklifi ile SYDV çalışanlarına kadro talep etti.

KAMU HİZMETİ YAPIYORLAR

Sosyal yardımlaşma vakıflarında yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığını ifade eden Usta, "Kullandıkları kamu kaynağı, yaptıkları iş ile bu insanlar kamu görevi yapıyor. Ayrıca işe alınış tarzlarına baktığımızda da bir memurda aranan şartların hepsi aranıyor. Fakat bu insanlar, bu kapsamda değerlendirilmiyor, bunlara da kadro verilmeli" dedi.

MAĞDURİYET YAŞANIYOR

Vakıf çalışanlarının mağduriyetler yaşadığını ifade eden Usta, "Bu insanlar; yıllık maaş artışı, kıdem artışı, eğitim bilgilerinin güncellenmesi gibi konularda devletin verdiği haklardan, ilçelerdeki mütevelli heyetlerinin farklı uygulamaları sebebiyle eşit şekilde yararlanamıyor. Çalışanların tayin talepleri karşılanamamakta ve aile birliktelikleri sağlanamamaktadır. Vakıftan vakfa geçişin sağlanabildiği durumlarda ise çalışanlar, bir takım tazminat ve haklardan feragat etmek durumunda kalmaktadır" diye konuştu.

MEMUR OLMA ŞARTLARINI TAŞIYORLAR

Usta, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanları, KPSS puanı ile mülakata girmeye hak kazanarak, güven ve liyakat esaslarına göre devlet memuru olabilme şartlarına sahip olmaları halinde işe alınmaktadır. Devlet memuru olma şartlarına sahip eğitimli çalışanlar, gelecek kaygısı duymaları nedeniyle vakıflardaki işlerini sevmelerine ve bu işlerde tecrübe kazanmalarına rağmen KPSS puanları ile başka kurumlara başvurmaya devam ediyor. Bu durumda da SYDV'ler, nitelikli ve tecrübeli personelini kaybediyor."

SIRADAKİ HABER
}