Haberlerİstanbul HaberleriAcılı annenin ağıtları adliye önünde yankılandı

Acılı annenin ağıtları adliye önünde yankılandı - İstanbul Haberleri

Boşanmak isteyen eşi Birgül Çeçen'i Kasımpaşa'da sokak ortasında pompalı tüfekle öldürdüğü iddia edilen Ali Çeçen'in yargılanmasına başlandı. Duruşma sonrası yaktığı ağıtların ardından bir anda yere yığılan acılı anne 'Gülümü elimden aldı. 8 aydır yanıyorum, o benden beter olsun. Her zaman dövüyordu yavrumu' dedi.

Acılı annenin ağıtları adliye önünde yankılandı

Kendisinden boşanmak isteyen eşi Birgül Çeçen'i 3 Haziran 2017 günü Kasımpaşa'da sokak ortasında pompalı tüfekle öldürdüğü iddia edilen Ali Çeçen'in yargılanmasına başlandı.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Ali Çeçen'in yanı sıra, öldürülen Birgül Çeçen'in iki oğlu, annesi ve kız kardeşi de hazır bulundu.
Duruşmada savunmasını yapan sanık Çeçen, olay günü olanları detaylı bir şekilde anlatmaya başlayınca mahkeme başkanı sanığı, 'Olay anına gel. Vurma sebebini anlat' diye uyardı.
'Bağırmaya devam edince iki tokat attım'
Olay günü Birgül Çeçen'e hediye aldığını iddia eden sanık Ali Çeçen, 'Ben akşam olunca yatmaya gittim. Bu sefer kendisi kalktı bana bağırmaya başladı. Ben de, 'ben sana hediyeler alıyorum. Sen neden böyle yapıyorsun' dedim. Bağırmaya devam edince iki tokat attım. Sustu yattı. Daha sonra tuvalete gitmek için kalktı. Evin dış kapısını açıp bana doğru bakarak, 'Seni mahalleye rezil edeceğim. Görürsün sen' dedi. Ben ne yapıyorsun dedim ama kapıyı kapatıp gitti' dedi.
'Tüfeği alarak dışarı çıktım'
Karısına bakmak için apartmana çıktığını ve göremediğini kaydeden sanık Çeçen, 'Camdan baktığımda yan apartmanın önünde 8-9 erkek ve 3 kadınla duruyorlardı. Ben de üstümü giyindikten sonra tüfeği alarak dışarı çıktım' dedi.
'Tüfek ateş aldı ve eşim vuruldu'
Dışarı çıktıktan sonra Birgül Çeçen'in olduğu tarafa değil tersi yönüne yürümeye başladığını anlatan Çeçen, 'Bu sırada rahmetli eşim bana bağırmaya başladı. 'Vuracaksan gel beni vur' diye. Ben havaya ateş etmek istemiştim. Tüfek ateş aldı ve eşim vuruldu' dedi.
Mahkeme başkanının, 'Vurma kastın yoktu yani?' diye sorması üzerine sanık, '17 yıllık hayat arkadaşımdı. Öldürmek gibi bir amacım yoktu' dedi.
'Kocam delirdi, beni bırak çocuklarımı kurtar' dedi
Olay günü Birgül Çeçen'in evden kaçarak aşağıda karşılaştığı komşusu Mustafa Toprak da duruşmada tanık olarak ifade verdi. Birgül Çeçen'in kendisine, 'Kocam delirdi ağabey beni bırak çocuklarımı kurtar' dediğini söyledi. Eve gittiğinde Ali Çeçen'in çok sinirli ve alkollü olduğunu söyleyen Toprak, 'Ben de çocukları alıp aşağı indim. Ali Çeçen aşağı tüfekle inince önüne geçtim. Sonra, 'Çekil yoksa seni de vururum' dedi. Bu sırada Birgül, 'Senin işin benimle vuracaksan beni vur' dedi. Ali Çeçen'de döndü ve vurdu' dedi.
Birgül Çeçen'in annesi Mavuş Çoban ise mahkemede, 'Benim kızım ona ne yapmış da öldürmüş bir sorun. Adalet yerini bulsun' dedi.
Birgül Çeçen'in avukatları olay anında çocukların da evde olduğunu söyleyerek tanık olarak dinlenmelerini istedi. Ancak duruşma devam ederken çocuklar içeride olduğu için tanıklıkları kabul edilmedi. Mahkeme bir sonraki celse çocukların tanık olarak dinlenmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
'Gülümü elimden aldı, Allah onu beter etsin'
Duruşmanın ardından İstanbul Kadın Meclisleri grubu üyeleri maktul Birgün Çeçen'in annesi ve yakınlarıyla birlikte basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan avukat İpek Bozkurt, silah almanın ehliyet almaktan daha kolay hale geldiğini belirterek cinayetlerin önüne geçilmesini istedi.
Açıklama sırasında acılı annesi Mavuş Çoban ise ayakta durmakta güçlük çekti. Açıklama sırasında bir anda yere yığılan acılı anneyi yakınları güçlükle sakinleştirdi. Gözyaşlarını tutamayarak ağıtlar yakan acılı anne, iki yakınının kolunda güçlükle ayakta durdu. Sık sık ağıtlar yakan anne Çoban, 'Gülümü elimden aldı, Allah onu beter etsin. 8 aydır yanıyorum, o benden beter olsun. Her zaman dövüyordu yavrumu, vuruyordu yavruma. Anneler ağlamasın. Adalet yerini bulsun' dedi.

Acılı annenin ağıtları adliye önünde yankılandı

SIRADAKİ HABER
}