HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da 10 bin tüketici hakkını aradı

Samsun'da 10 bin tüketici hakkını aradı - Samsun Haberleri

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, 2017 yılında tüketici hakem heyetlerine 10 bin 307 başvuru yapıldığını ve bunlardan 7 bin 314'ünün tüketici lehine sonuçlandığını belirtti

Samsun'da 10 bin tüketici hakkını aradı

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, 2017 yılında tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuru sayısı hakkında bilgi verdi. Tüketici hakem heyetlerinin, tüketicilerin satın aldığı ürünle ilgili yaşadığı sorunların çözüme kavuşması noktasında önemli bir görev üstlendiğini kaydeden Kubalı, 2017 yılında tüketici hakem heyetlerine 10 bin 307 başvuru yapıldığını dile getirdi.

KISA ZAMANDA KARAR VERİLDİ

Yapılan başvurulardan 7 bin 314'ünün tüketici lehine, 2 bin 67’sinin ise tüketici aleyhine sonuçlandırıldığını kaydeden Kubalı, 10 bin 307 başvurudan 9 bin 381'i hakkında aynı yıl içinde karar verildiğini kaydetti. Kubalı, “Bir başka deyişle, Samsun’da tüketici hakem heyetlerine yapılan her 4 başvurudan 3'ü tüketici lehine sonuçlandırıldı. Tüketici hakem heyetleri hızlı çalışarak, kısa zamanda karar verdi. Yapılan başvuruların büyük kısmı ayıplı mal ve hizmetlerden oluşuyor. İl ve ilçelerde kurulan tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda olayın özelliğine göre bilirkişi incelemesi de yaptırıyoruz. 2017’de İl Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvuruların yaklaşım yüzde 50'si için bilirkişi incelemesi yaptırıldı” ifadelerini kullandı.

HAKLARINI KORUYORUZ

Kubalı, tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların, doğrudan doğruya kaymakamlıklar nezdinde kurulan ilçe tüketici hakem heyetlerine yapılabildiği gibi BİMER yoluyla da yapabildiğini kaydetti. Kubalı, “2017 yılında Samsun’da 72 tüketicimiz, BİMER yoluyla elektronik ortamda tüketici hakem heyetlerine şikayet başvurusunda bulundu ve bu başvurular da sonuçlandırıldı. Tüketicilerimiz, tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmakta çekinmesinler, haklarını arasınlar. Biz de onların haklarını koruyoruz” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}