HaberlerEskişehir HaberleriHububat ürünleri filizlendi yağmur bekleniyor

Hububat ürünleri filizlendi yağmur bekleniyor - Eskişehir Haberleri

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Eskişehir'de ilkbaharın habercisi hububat ürünleri filizlenmeye başlarken, Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, bu yıl yeteri kadar kar yağışının olmadığını ve hava sıcaklıkların normalin üzerinde olduğunu belirterek endişelerini dile getirdi.

Hububat ürünleri filizlendi yağmur bekleniyor

Eskişehir'de hububat olarak bilinen tahıl ürünlerinden buğday ve arpalar ilkbahar yaklaşırken yeşermeye başladı. Bölgede kar yağışının etkisinin az olması ve ilkbahar yağışlarının da az olma olasılığı ön görülerek, üreticilere tedbir amaçlı gübreleme işlemini tek seferde yapmak yerine ikiye bölerek yapmaları tavsiye ediliyor.
Konuyla ilgili Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, şuana kadar ürünlerin filizlenmesinde bir sorun olmadığını ifade etti. Başkan Şen, 'Bu yıl hububatın çimlenmesinde sıkıntımız yok. Ancak kış mevsiminde yeterli kar yağışı alamadık. Hava sıcaklığı normalin üstünde seyrediyor. İlkbahar yağışlarının da az olma ihtimalini düşünürsek, çiftçimizin ürünleri gübrelemede ikiye bölerek atmasında fayda var. Yani örnek olarak tarlaya tek seferde 20 kilogram yaprak gübre atılıyorsa bu 2 ayrı süreçte 10'ar kilo şeklinde atılmalı. İklimin yağış durumuna göre gübreleme kilogramını ayarlamış olacağız. Bir nevi tedbir almış olacağız' diye konuştu.

Hububat ürünleri filizlendi yağmur bekleniyor

SIRADAKİ HABER
}