HaberlerSamsun Haberleri Rezervin yükselmesi ekonominin teminatı

Rezervin yükselmesi ekonominin teminatı - Samsun Haberleri

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, 'Altın rezervinin yükselmesi, ülkemizde yaşayan insanların ekonomik durumlarının bozulmamasının teminatıdır' dedi.

 Rezervin yükselmesi ekonominin teminatı

Türkiye 2017 yılının 4. çeyrek döneminde altın rezervlerinde yaşanan artışla dünya sıralamasında iki sıra yukarıya çıktı. Avrupa Merkez Bankası ve Hindistan'ı geride bırakan Türkiye’nin bir önceki dönem 495,6 ton seviyesinde olan altın rezervleri, yılın son çeyreğinde 564,8 tona yükseldi.

'EKONOMİK SAVAŞ' TEHDİDİ

Altın rezervlerinin yükselmesini değerlendiren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, "Türkiye, altın rezervleri açısından dünya üzerinde hatırı sayılır bir yere sahiptir. Fakat 2017 yılının son çeyreğinde neden böyle bir artış yaşanmıştır sorusu akıllara takılabilir. 15 Temmuz sürecinde Türkiye çok yönlü bir savaş tehdidi altında kaldı. Fiziki savaşın yanı sıra ekonomik olarak da ülkemize bir savaş açılmış durumda. Bu savaşa karşı Türkiye ekonomisinin kendini koruyabilmesi için rezervlerini yüksek tutmak mecburiyeti var. En sağlamı da altın rezervidir. Türkiye, kendisine karşı yapılacak ekonomik savaşa karşı kendini korumak adına bu şekilde bir önlem alıyor" diye konuştu.

VATANDAŞA YANSIMASI YOK

Durumun vatandaşa direkt olarak olumlu ya da olumsuz yansımasının olmayacağını ifade eden Özman, "Yüzeysel anlamda baktığımızda herhangi bir olumsuzluk olmaz. Fakat derinlemesine analiz ettiğimizde, ülkemize karşı uygulanacak bir ekonomik ambargo durumunda Türkiye'nin parasının kıymetini koruması için altın rezervine çok ihtiyacı var. Olası ekonomik savaşta devlet de vatandaş da bir şey kaybeder. İnşallah böyle bir şey olmaz ama eğer olursa altın rezervi, ülkemizde yaşayan insanların ekonomik durumlarının bozulmamasının teminatıdır" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}