Samsun Haber | CHP İlkadım İlçe Başkanı Türkel: 35 bin vatandaş 'dönüşüm' mağduru

Samsun Haber | CHP İlkadım İlçe Başkanı Fatih Türkel, İlkadım İlçesi'nde yıllardır kentsel dönüşüm bekleyen mahallelerde 35 bin vatandaşın mağdur edildiğini savunarak, 'Mahallelilere verdiğiniz sözü tutun' dedi

CHP İlkadım İlçe Başkanı Türkel: 35 bin vatandaş 'dönüşüm' mağduru

CHP İlkadım İlçe Başkanı Fatih Türkel, İlkadım İlçesi'nde bulunan Anadolu, Kadıköy, Zeytinlik, Hastanebaşı, Ulugazi, Saitbey mahallelerinin yıllardır kentsel dönüşüm beklediğini, dönüşüm gerçekleşmediği için de doğalgazdan faydalanamayarak mağdur olduklarını söyledi.

VATANDAŞ YIKILSIN İSTİYOR

Kentsel dönüşüm bekleyen mahallelerde 2 bin 363 bina, 7 bin 70 konut, 5 cami, 2 okul olduğunu ve yaklaşık 35 bin vatandaşın yaşadığını ifade eden Türkel, "Söz konusu mahalleler Bakanlar Kurulu kararı ile afete maruz bölge ilan edildi. Bu alanda kentsel dönüşümü yürütmek üzere Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne geçici olarak yetki verildi. Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşün projelerini ivedilikle yürütmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 1 milyon 635 bin 510 TL ödenek talep etti. Bu mahallerde yıllardır doğalgaz yok, konut ve iş yerlerinin yüzde 90’ı kullanım ömrünü tamamlamış harabe haline gelmiş binalardan oluşuyor. Bu mahallelerimizde uyuşturucu kol geziyor, mekruh binalar ucuz kiradan dolayı evsizlerin mekanı haline geldi. Yıllardır mahalle sakinleri ve muhtarlarımız onlarca girişimde bulundu. Bizler meclis üyelerimizle konuyu sürekli gündeme getirdiğimiz halde, Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım Belediyesi'nden ses yok. Vatandaş, kentsel dönüşüm kapsamına alınıp, binalarının yıkılmasını istiyor. 6306 sayılı yasaya göre vatandaşlar doğalgaz alabilir. Ancak belediye yetkilileri ve başkanlar halkla görüşmüyor, randevu vermiyor ve bu çileyi görmezden geliyorlar" diye konuştu.

BİR YOL BULUN

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin ödenek yetersizliğinden projeyi rafa kaldırdığını belirten Türkel, "Yüz milyonlarca lira bütçeyi yöneten Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyon 636 bin 510 TL bütçe ayıramamış mı bu bölgelere? Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Mağdur edilmiş mahallelerimizin haklarının takipçisi olacağız. Ya bu mahallelilerimize yıllardır verdiğiniz sözü tutun ve bu mağduriyeti ortadan kaldırıp kentsel dönüşümü belediye eliyle gerçekleştirin. Ya da vatandaşın önünü açın. Ya bir yol bulun, ya bir yol yapın, ya da yoldan çekilin" ifadelerini kullandı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Samaras şoku

1 Samsunspor'da Samaras şoku

Samsun'da dernek başkanı ölü bulundu

2 Samsun'da dernek başkanı ölü bulundu

Samsun'da skandal olay! Kreş öğrencilerine şiddet...

3 Samsun'da skandal olay! Kreş öğrencilerine şiddet...

 Görüşme odasına alınacaklar

4 Görüşme odasına alınacaklar

Samsun'da fırıncılar arasında rekabet! Ekmek fiyatları düştü

5 Samsun'da fırıncılar arasında rekabet! Ekmek fiyatları düştü

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Tan: 'Afranız tafranız kime?'

6 MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Tan: 'Afranız tafranız kime?'

Samsun'da yağışlı ve soğuk hava kapıda

7 Samsun'da yağışlı ve soğuk hava kapıda

Samsun'da hükümlü firar etti

8 Samsun'da hükümlü firar etti

Çakır: 'Evdeki hesap çarşıya uymadı'

9 Çakır: 'Evdeki hesap çarşıya uymadı'

MHP Grup Başkanvekili Usta: 'Görev süresi intihara sürüklüyor'

10 MHP Grup Başkanvekili Usta: 'Görev süresi intihara sürüklüyor'


SIRADAKİ HABER