Malatya haber: Darendeliler kahramanlarını okuyor

Malatya haber: Kurtuluş savaşında Darende'den yola çıkan ve Maraş savunmasına katılan 120 kahramanın hikayesini anlatan 'Madalyasız 120 kahraman' adlı roman ilçede büyük ilgi gördü. Roman Darende'deki kitapçıya geldiği gün tükendi.

Darendeliler kahramanlarını okuyor

1919 yılında kendisi ve oğlu dahil 120 kişilik ekibine liderlik ederek, Mustafa Kemal Paşa'nın emriyle Maraş'ın Fransız işgaline karşı direniş mücadelesine katılan Yeniceli Mehmet Ağa'nın yaşam öyküsünün anlatıldığı roman kahramanların memleketi Darende'de büyük ilgi gördü.
Mehmet Uluğtürkan'ın kaleme aldığı 'Madalyasız 140 kahraman' adlı romanını alabilmek için kitapçıya gelen okurlar sıra oluşturdu. İlçenin birkaç kitapçısından biri olan Mehmet Nejmettin Erdoğan, 'Darendeliler Madalyasız adlı romana büyük ilgi gösterdi. Günler öncesinden sorulmaya başlayan kitap geldiği gün kalmadı. Yeniden sipariş verdik' dedi. Okurlardan Kerim Uğur da, 'Yeniceli Mehmet Ağa'yı büyüklerimden dinlemiştim. Hayatının roman olduğunu öğrendim. Almaya geldim ama kalmamış. İlçemizin tanıtımı adına da güzel bir eser olmuş. Artık yeniden geldiğinde alabileceğim' ifadelerine yer verdi.
Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince ise benzeri görülmemiş vefası, vatan sevgisi ve kahramanlığını romandan öğrendikleri Yeniceli Mehmet Ağa'nın ilçelerinden çıkmasının gurur verdiğini söyledi. Unutulan kahramanın Madalyasız adlı romanla yeniden gündeme geldiğini ifade eden Kaymakam Zengince, 'Bu değerlerimizi tanımak, gelecek kuşaklara aktarmak için bir dizi etkinlik yapmayı planlıyoruz. İlk olarak romanın yazarı Mehmet Uluğtürkan'ı ilçemize davet ederek kendisinden Yeniceli Mehmet Ağa'yı anlatmasını istedik. Kurtuluş savaşında şehit olan hemşehrilerimizi anacağımız bir konferans düzenleyeceğiz. Romanın ilçede ilgi görmesi sevindirici' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Samaras şoku

1 Samsunspor'da Samaras şoku

Samsun'da dernek başkanı ölü bulundu

2 Samsun'da dernek başkanı ölü bulundu

Samsun'da skandal olay! Kreş öğrencilerine şiddet...

3 Samsun'da skandal olay! Kreş öğrencilerine şiddet...

Samsun'da fırıncılar arasında rekabet! Ekmek fiyatları düştü

4 Samsun'da fırıncılar arasında rekabet! Ekmek fiyatları düştü

 Görüşme odasına alınacaklar

5 Görüşme odasına alınacaklar

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Tan: 'Afranız tafranız kime?'

6 MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Tan: 'Afranız tafranız kime?'

Samsun'da yağışlı ve soğuk hava kapıda

7 Samsun'da yağışlı ve soğuk hava kapıda

Samsun'da hükümlü firar etti

8 Samsun'da hükümlü firar etti

Çakır: 'Evdeki hesap çarşıya uymadı'

9 Çakır: 'Evdeki hesap çarşıya uymadı'

MHP Grup Başkanvekili Usta: 'Görev süresi intihara sürüklüyor'

10 MHP Grup Başkanvekili Usta: 'Görev süresi intihara sürüklüyor'


SIRADAKİ HABER