Haberler19 Mayıs Samsun OSGB'den bir ilk daha

19 Mayıs Samsun OSGB'den bir ilk daha

Samsun'a bir ilki daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen 19 Mayıs Samsun OSGB Genel Müdürü ve A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Murat Özbalcı, ilgili yönetmelik hükümlerine uygun ve firmalara özel olarak hazırlanan yüksekte çalışma eğitimi ile iş kazalarını en aza indirdiklerini söyledi.

19 Mayıs Samsun OSGB'den bir ilk daha

19 Mayıs Samsun OSGB, iş kazalarını en aza indirgemek için firmalara yönelik özel çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Ülkemizde özellikle inşaat sektöründe önemli sayıda iş kazası meydana geldiğini belirten 19 Mayıs Samsun OSGB Genel Müdürü Murat Özbalcı, “OSHA tarafından yapılan istatistiklere göre 3,4 metreden daha yukarıdan düşen kişilerin yüzde 85’ten fazlası hayatını kaybetmiştir. Bunun için yüksekte çalışma eğitimi büyük önem arz etmektedir” dedi.

İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR

İş kazalarının büyük bölümünün yüksekten düşme şeklinde gerçekleştiğini söyleyen Özbalcı, “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17’nci maddesine ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmeliğinin 5’inci maddesine göre; işverenler, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlüdür.  Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır. Ülkemizde yüksekten düşme nedeniyle meydana gelen ölümlü kazalar, trafik kazalarından sonra yer almaktadır. Yüksekte çalışan tüm personel, yaptıkları işe uygun eğitimi almalıdır. Şantiye şefleri, yöneticiler, mühendisler, usta başları, saha sorumluları, yüksek yerlerde yapılan çalışmalarda toplu ve kişisel düşmeyi önleyici sistemlerin doğru kullanımı ve doğru malzeme seçimi konusunda eğitim alırlarsa, sahada yaptıkları denetim ve kontroller sonucu kazaların önüne geçilmesi konusunda bir adım önde olacaklardır” şeklinde konuştu.

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ

Yüksekte çalışma eğitimi ile nitelikli yüksekte çalışma personeli yetiştirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Murat Özbalcı, “Yüksekte çalışmanın genel hususları, yüksekte çalışma öncesi, işin yapılma anı ve sonrası hakkında bilgilendirmede bulunmaktır. Eğitimler esnasında, yüksekte çalışmada kullanılan KKD ve teknik ekipmanlar, kullanım şekilleri, güvenli çalışma, yüksekte çalışmada en güvenli yöntemi belirleyebilme konularında, teorik ve uygulamalı çalışmalar yapılır. Yüksekte güvenli çalışma eğitimlerinin amacı, her türlü çalışma alanında çalışma ekipmanlarının doğru kullanımı, bakımı ve kontrolünü sağlamanın yanı sıra mevcut tehlike ve risklere karşı farkındalık oluşturmaktır. Eğitime katılan yüksekte çalışma personeline, yüksekte yapılan iş güvenliği bilinci aşılanır. Bu amaç doğrultusunda, eğitim sonunda nitelikli yüksekte çalışma personeli yetiştirilir” ifadelerini kullandı.

İŞ KAZALARI ÖNLENEBİLİR

Yüksekte çalışma eğitiminin katılımcıların yeterliliklerini arttırdığının altını çizen Özbalcı, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Eğitim sonunda ölümcül riski olan yüksekte çalışma tipleri için çalışanlar, bilinçli ve eğitimli olarak iş güvenliği açısından kuralları biliyor ve hayatlarını koruyabiliyor olur. Eğitimin amacı işletme veya kurum içerisinde, basit tedbirsizlik sonucu meydana gelebilecek iş kazalarının önlenmesi, yüksekte çalışma ile ilgili şantiye, özel servis çalışanları, inşaat işlerinde ve diğer işlerde can ve mal kaybını en aza indirilmesi ve işletmelerin sıfır iş kazası politikalarına yardımcı ve destek olmaktır.

Mehtap YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}