HaberlerTürk girişimcilere Almanya önerisi

Türk girişimcilere Almanya önerisi

Türk-Alman İşverenler Derneği Frankfurt Başkanı Turgut Sezgin, 'Almanya'da yaşlanan nüfusun artması ve yeni jenerasyonun bir meslek tercih etmesinden dolayı şirketler sahipsiz kalıyor. Türk girişimciler için bu şirketler büyük bir avantaj' dedi

Türk girişimcilere Almanya önerisi

Türk-Alman İşverenler Derneği Frankfurt Başkanı Turgut Sezgin, Almanya’da 5 yıl içerisinde 842 bin Küçük ve Orta Ölçekli İşletme’nin (KOBİ) kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, Alman Yatırım Bankası’nın (KfW) araştırmasına göre ülkedeki nüfus yapısında yaşanan değişimin böyle bir riski ortaya çıkardığını ifade etti. Sezgin, yaşanan bu durumdan dolayı Türk girişimcileri, Almanya’da bulunan şirketlere davet etti.

ESKİ BİR GELENEK

Türk-Alman İşverenler Derneği Frankfurt Başkanı Turgut Sezgin, Almanya’nın KOBİ sayısının fazla olduğunu belirterek, şirketleşmenin de Almanların çok eski geleneklerinden biri olduğunu söyledi. Almanya’da yaşlanan nüfusun artması ve yeni jenerasyonun bir meslek tercih etmesinden dolayı şirketlerin sahipsiz kaldığını anlatan Sezgin, “Böylece 50-100 yıllık şirketler sahipsiz kalıyor. Bunları da son yıllarda en fazla Çinli girişimciler gelerek satın alıyor” diye konuştu.

BÜYÜK BİR FIRSAT

Sezgin, Türk girişimciler için bu şirketlerin büyük bir avantaj olduğunu vurgulayarak, “Bu hem Türkiye’deki hem de Almanya’daki Türk girişimciler için çok büyük bir fırsat. Bu durumu Türkiye’deki ve buradaki iş adamlarımızın değerlendirmesi lazım” dedi.

AVANTAJLARI VAR

Söz konusu kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan şirketlerin satın alınmasıyla ilgili bazı avantajlar bulunduğuna dikkat çeken Sezgin, şunları kaydetti: “Almanya’nın bir marka değeri var. Kalite konusunda Alman malı olduğu zaman dünyada her zaman birinci sırada. Böyle olunca Almanya’da üretilen bütün ürünler daha kolaylıkla piyasaya sunulabiliyor. Burada satın alınan bir Alman firmasının diğer avantajı da teknolojisinden faydalanmak olacak. Yani hem bu firmaların ‘know-how’ transferi hem de pazar avantajı var. Bir girişimci 250 bin Avro’nun üzerinde yatırım yaptığı zaman Alman devleti oturma müsaadesi veriyor. Bu şirketleri satın alabilmek için girişimcilere öncelikle Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası veya Almanya’daki sanayi ve ticaret odalarıyla irtibata geçmelerini tavsiye ederim. Bu konuda bizden de bilgi alabilir.”

 

SIRADAKİ HABER
}