Konya haber: Başkan Altay: 'Her gün en az 15 dakika çocuklarımızla birlikte kitap okuyalım'

Konya haber: Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, anne ve babalara çağrıda bulanarak, 'Lütfen her gün en az 15 dakika çocuklarımızla birlikte kitap okuyalım' dedi.

Başkan Altay: 'Her gün en az 15 dakika çocuklarımızla birlikte kitap okuyalım'

Selçuklu Belediyesi ilçeye yeni kütüphaneler kazandırmaya devam ederken, kitap ve üye sayısını da arttırmaya devam ediyor. Kütüphanecilik çalışmaları ile yerel yönetimler arasında birinciliğini koruyan Selçuklu Belediyesi, ilçenin farklı noktalarında faaliyete geçen yeni kütüphanelerle birlikte daha önce 29 olan kütüphane sayısını 58'e yükseltti. Selçuklu Belediyesi böylece geçmiş yıllarda açtığı kütüphane sayısı kadarını bir yılda ikiye katlayarak yeni bir rekor daha kırmış oldu. Selçukluda faaliyete geçenlerle birlikte yeni kütüphane dağılımı 13 ilkokul, 21 ortaokul, 15 lise ve 9 halk kütüphanesi şeklinde oluştu. Selçuklunun 58 kütüphanesinde 365 bin 578 kitap ve 98 bin 522 üye bulunurken 288 bilgisayarla da okuyuculara ücretsiz internet hizmeti sunuluyor. Sürekli yeni yayınlar ve güncel kitaplarla hizmet standardını her zaman üst seviyede tutan Selçuklu Belediyesi kütüphanelerinden günlük ortalama 7 bin kişinin yararlanırken yıl içinde ortalama 612 bin 541 kitap hareketliliği yaşanıyor.

Yeni bir çalışma daha hayata geçiyor
Selçuklu Belediyesi, çocuklara, gençlere ve yetişkinlere kitap okuma alışkanlığı ve bilinci kazandırmak amacıyla da yıl içinde çeşitli aktiviteler düzenliyor. İlki geçtiğimiz yıl gerçekleşen ve büyük ilgi gören online kitap okuma yarışmasının ikincisinin 28 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirileceği belirtildi. Ayrıca geçtiğimiz yıl tamamen üye katılımlarıyla oluşturulan 'kitap ve okuma sevgisi' konulu yıllık bültenin ikincisi 'değerler eğitimi' başlığıyla kısa süre içinde yayınlanacak. Yine kütüphanelerden en çok kitap alıp okuyarak ayın okuru seçilenler her ay çeşitli hediyelerle ödüllendiriliyor. Selçuklu Belediyesi merkez mahallerin yanı sıra Sızma, Tepekent ve Başarakavak gibi dış mahallerde de yeni açtığı kütüphanelerle okuyuculara hizmet sağlarken, burada eğitim gören çocukların kitap ve yazarlara olan ilgisini arttırmak için yeni bir çalışmayı hayata geçiriyor. 'Yazarlar öykülerini anlatıyor' projesi kapsamında Yazar Fatma Tutak'ın 15 Şubat Perşembe günü Başarakavak Mahallesinde öğrencilerle buluşacağı kaydedildi. Daha sonra diğer mahallerde de sürecek olan etkinliğe farklı birçok yazar renk katacak.

'Her gün en az 15 dakika çocuklarımızla birlikte kitap okuyalım'
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 'Selçuklu Belediyesi olarak başta SEDEP projesi olmak üzere ilçeye kazandırdığımız okullar, spor salonları ve kütüphanelerle eğitime olan desteğimiz artarak devam ediyor. Selçukluda her yaştan hemşehrimizin kitaba ulaşması için ilçemize 58 kütüphane kazandırdık. Hamdolsun bu noktada çok güzel bir noktaya geldik. Biliyoruz ki geleceğin büyük ve güçlü Türkiye'si ancak eğitimli, donanımlı ve okuyan bir nesilden geçiyor. Dünya üzerinde son yaşanılan olaylar da göstermektedir ki, geleceğe daha sağlam adımlarla hazırlanmamız gerekiyor. Bu noktada bizlerin çalışmalarının yanı sıra tüm anne babalara da buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen her gün en az 15 dakika çocuklarımızla birlikte kitap okuyalım. Göz aydınlığımız yavrularımızın geleceğe daha iyi hazırlanması adına hepimize büyük sorumluluklar düşüyor' dedi.

Başkan Altay: "Her gün en az 15 dakika çocuklarımızla birlikte kitap okuyalım"EN ÇOK OKUNANLAR

Beşiktaş, Almanya'da kaybetti

1 Beşiktaş, Almanya'da kaybetti

Elektrik akımına kapılan genç yaşam mücadelesi veriyor

2 Elektrik akımına kapılan genç yaşam mücadelesi veriyor

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba Kızılcahamam'da

3 Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba Kızılcahamam'da

İki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

4 İki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

Şampiyonlar Ligi: Chelsea: 1 - Barcelona: 1

5 Şampiyonlar Ligi: Chelsea: 1 - Barcelona: 1

UEFA Şampiyonlar Ligi: Bayern Münih: 5 - Beşiktaş: 0 (Maç sonucu)

6 UEFA Şampiyonlar Ligi: Bayern Münih: 5 - Beşiktaş: 0 (Maç sonucu)

Barakada çıkan yangın araçlara sıçradı

7 Barakada çıkan yangın araçlara sıçradı

Maskeli silahlı soyguncu, pompacıyı döverek cebindeki parayı aldı

8 Maskeli silahlı soyguncu, pompacıyı döverek cebindeki parayı aldı


SIRADAKİ HABER