Trabzon haber: Vakfıkebir'in Kurtuluşu'nun 100. Yıl dönümü etkinlikleri

Trabzon haber: Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlanıyor.

Vakfıkebir'in Kurtuluşu'nun 100. Yıl dönümü etkinlikleri

Törene Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Garnizon Komutanı İsmail Delibaş, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik, Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Bekir Gündüz, siyasi partilerin ilçe başkanları, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.
Mehteran ile yürüyüş ile başlayan etkinlikler hükümet binası önünde devam etti. Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, 'Vakfıkebir'in işgalden kurtuluşun 100. yılını kutladığımız bu günlerde Afrin de ülkemizin güvenliği için mücadele eden güvenlik güçlerimize başarılar diliyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Gazilerimize sağlık temenni ediyorum. Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yaşandığı Birinci Dünya Savaşının başladığı 1914 yılından itibaren Vakfıkebir ve Büyükliman yöresi bu savaşın olumsuzluklarını derinden yaşamış bir vatan parçasıdır.
Yediden yetmişe yöre insanımızın iştirak ettiği ve 3 ayı aşkın süre devam eden muharebelerin ardından Vakfıkebirimiz 22 Temmuz 1916 tarihinde işgal edildi. Muhacir çıkacak imkânları olan halkımız, yanlarına çok az eşya ve yiyecek alarak, düşman esaretinden canlarını, namuslarını kurtarmak için yollara düştüler. Gidecek imkanı olmayanlar düşmana karşı direndiler. Katliamlara ve türlü eziyetlere uğradılar.
Bundan bir asır önce, bölgemizde yaşanan o acı günler sona erdi ve 14 Şubat 1918 günü İlçemiz düşman işgalinden kurtarıldı. İşgalden Kurtulan Vakfıkebir halkı hastalıklarla, yoklukla mücadele etmesine rağmen, ülkemize karşı başlatılan işgal girişiminden, top yekûn kurtuluşu sağlamak için seferber oldu. Aynı yıl vatan savunması İçin kurulan Trabzon Muhafaza-i Hukuk Cemiyeti'nde halkıyla, belediye reisiyle birlikte yer aldı' dedi.
Kutlama programında şiirler okundu, halk Eğitim Merkezi halk oyunları gösterileri sunuldu. Mehteran takımının gösterisi ile etkinlik sona erdi.

Vakfıkebir’in Kurtuluşu’nun 100. Yıl dönümü etkinlikleriEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a trafik kazası: 1 ölü

1 Samsun'a trafik kazası: 1 ölü

Samsun'da aksiyon filmlerini aratmayan görüntü

2 Samsun'da aksiyon filmlerini aratmayan görüntü

Öztürk'ten prim hamlesi

3 Öztürk'ten prim hamlesi

İkisi de oynuyor

4 İkisi de oynuyor

Samsun Cumhuriyet Savcılığından 'emzirmeye müsaade edilmedi' açıklaması

5 Samsun Cumhuriyet Savcılığından 'emzirmeye müsaade edilmedi' açıklaması

Darp edilen doktor 27 saattir yaşam savaşı veriyor

6 Darp edilen doktor 27 saattir yaşam savaşı veriyor

Gümüşçüyü soyup eğlenmek için gittikleri pavyonda yakalandılar

7 Gümüşçüyü soyup eğlenmek için gittikleri pavyonda yakalandılar

İpekoğlu ilk peşinde

8 İpekoğlu ilk peşinde

Samsun'daki 'dayak kreşi'nden yeni görüntüler

9 Samsun'daki 'dayak kreşi'nden yeni görüntüler

Samsun'da hafta sonu hava nasıl olacak?

10 Samsun'da hafta sonu hava nasıl olacak?


SIRADAKİ HABER