HaberlerAntalya HaberleriAlanya'da sinek şikayeti yüzde 300 azaldı

Alanya'da sinek şikayeti yüzde 300 azaldı - Antalya Haberleri

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sinekle mücadelede yaptığı etkin çalışma Alanya'da şikayetleri yüzde 300 oranında azalttı.

Alanya'da sinek şikayeti yüzde 300 azaldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi'ne bağlı sinekle mücadele ekipleri, 2015-2017 yılları arasında Alanya genelinde etkili bir çalışma gerçekleştirdi. 150 personel, 2 mistblower, 18 araç arkası ilaçlama (ULV) 10 hizmet aracıyla çalışan sinekle mücadele ekipleri, Alanya'nın 102 mahallesinde çalışmalarını sürdürdü. Alanya genelinde sinekle ilgili gelen şikayetler 2015 yılında bin 233 olurken, 2016'da yüzde yüz düşerek 534'e, 2017 yılında ise yüzde 300 düşerek 472'ye geriledi. 2018 yılında bu oranın daha da azalması bekleniyor.

5 bini aşkın nokta ilaçlanıyor
Alanya'nın 102 mahallesinde belirlenen program dahilinde ekipler, periyotlar halinde, sinekle mücadele çalışmasını yürütüyor. Yağmur suyu ve kanalizasyon giderleri, bataklıklar, kuyular, sarnıçlar, göletler, sulama suyu ve yüzme havuzları, bina altları, kıyılardaki kayalıklar, mağaralar, besihaneler başta olmak üzere sineklerin üreyebileceği tüm noktalar en ince ayrıntısına kadar ilaçlanıyor. Ekipler, söz konusu alanlarda fiziksel, kültürel, biyolojik ve kimyasal yöntemlerle günde 5 bini aşkın noktada sinekle mücadele çalışmalarını yapıyor.

50 tır atık lastik toplandı
Sineklerin en önemli üreme yerleri arasında başı çeken atık lastiklerin toplanması konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Doğaya gelişi güzel atılan atık araba lastikleri tek tek toplanarak, hem doğa temizlendi hem de sineklerin üreme noktaları ortadan kaldırıldı. Alanya genelinde yapılan çalışmalar sonucu 50 tır atık lastik toplanarak geri dönüşüm için gönderildi.

Uydu üzerinden takip
Alanya genelinde 57 ekibe ayrılan sinekle mücadele timleri ve kullanılan araçların yaptığı çalışmalar, uydu üzerinden takip edilerek, kayıt altına alınıyor. Bu sistem sayesinde Alanya'nın hangi noktalarına kaç kez gidildiği ve ilaçlama yapıldı kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Güney: 'Şikayetleri en aza indireceğiz'
Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, 'Alanya'da hizmet birimini kurduktan sonra en çok şikayet aldığımız konuların başında sinekle mücadele vardı. Ekiplerimiz etkin bir çalışma yaparak, yıl yıl bu sayıyı düşürdü. 3 yıllık sürede şikayetler yüzde 300 azaldı. 2018'de şikayet sayısını daha da düşüreceğiz. Amacımız hem Alanya'daki vatandaşlarımızın hem de yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizin rahat etmesini sağlamak; bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü halkımız yapılan çalışmalardan son derece memnun' dedi.

Alanya’da sinek şikayeti yüzde 300 azaldı

SIRADAKİ HABER
}