HaberlerSamsun Haber: Eğitim-Sen'den KHK tepkisi

Samsun Haber: Eğitim-Sen'den KHK tepkisi

Samsun Haber: Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmail Yavuz, KHK'larla Samsun'da yüzlerce ihraç edilen kamu emekçisiyle dayanışma içerisinde olacaklarını söyleyerek, ''Hayatın her alanı okul, bizler de bugün bu okulu burada açtık. 'Dersimizi anlatıyoruz, işimizi geri istiyoruz' diyerek üyelerimize sahip çıkıyoruz'' dedi

Samsun Haber: Eğitim-Sen'den KHK tepkisi

Samsun Haber: Eğitim-Sen Samsun Şubesi üyeleri KHK'larla mesleklerinden ihraç edilen öğretmenlerle birlikte 'Dersimizi anlatıyoruz, işimizi geri istiyoruz' isimli dayanışma eylemi düzenledi. Uğur Mumcu Parkı'ndaki eylemde, mesleğinden ihraç edilmiş 30 yıllık öğretmen Abdullah Farizoğullar, neyle suçlandıklarını bilmediklerini ve yargılanmak istediklerini söyledi.

SENDİKALAR SUSKUN

Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, diğer konfederasyonlara bağlı Samsun'un yerelinde yüzlerce, Türkiye genelindeyse on binlerce üyeleri ihraç edilen sendika olduğunu ifade ederek, ''Bazı sendikalar sus pus ihraç edilen üyelerini kaderine terk etmiş durumdalar. Adeta üyelerinin ihracında 'görmedim, duymadım, bilmiyorum' diyerek üç maymunu oynuyorlar. OHAL kapsamında Meclis askıya alındı, yasama yargı yürütme ve yargı erklerinin ayrılı ilkesi terk edilmiş, referandumda da bu fiili durumu hukuksallaştırmaya çalışılmaktadır. Türkiye her geçen gün hukuktan ve demokrasiden hızla uzaklaşan bir ülke haline geliyor. Bizler kamudan KHK'yla hukuksuz biçimde savunma hakkı dahi verilmeden, adil yargılanma hakkı ihlal edilerek açığa alınan ve ihraç edilen üyelerimizle her türlü dayanışma içerisinde olacağız. Adil yargılanma hakkının evrensel bir hak olduğunu üyelerimizin de bu hakkı sonuna kadar kullanacağını bilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

YARGILANMAK İSTİYORUZ

30 yıllık öğretmen olan Abdullah Farizoğullar, 7 şubatta yayınlanan KHK'yla bir gecede hukuksuz biçimde işinden olduğunu belirterek, ''Emeklerimiz gözardı edilerek işimizden edildik. Neyle suçlandığımızı hala bilmiyoruz. Yargılanmak istiyoruz. Çünkü biz hiçbir suça bulaşmadık'' dedi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}