HaberlerEskişehir HaberleriOdunpazarı sinemaya doydu

Odunpazarı sinemaya doydu - Eskişehir Haberleri

İf Kare Eskişehir Film Festivali kapsamındaki söyleşi ve festival filmlerine Eskişehirlilerin ilgisi büyük oldu.

Odunpazarı sinemaya doydu

Alternatif dağıtım ve paylaşım projesi olan İf, 33 şehir 50 farklı noktada 'Kadınlar Var, Hayat Var!' temasıyla sinemaseverlerle bir araya geldi. Afyon'dan Batman'a, Tahran'dan Ramallah'a farklı şehirde aynı anda gerçekleşen İf, Eskişehirli sinemaseverlerle Odunpazarı Belediyesi'nin düzenlediği İf Kare Eskişehir ile buluştu.
Atilla Dorsay'ın 'Yeşilçam'dan Bugüne Türk Sineması' adlı söyleşisi ile başlayan İf Kare Eskişehir'de; Ava, Dans Eden Kızlar, Yüzleşme, Jane ve Kötü Kız filmlerinin gösterimi yapıldı. Sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği film gösterimlerine festival boyunca yaklaşık 2 bin kişi katıldı.
İf Kare Eskişehir Sinema Yazarı ve Eleştirmen Fırat Sayıcı'nın 'Türkiye'de ve Dünya'da Kısa Film' konulu söyleşisi ile sona erdi. Moderatörlüğünü Sezgin Sönmez'in yaptığı söyleşide kısa filmler masaya yatırıldı.
'Sayı arttıkça kalite düştü'
20 yıl önce kısa film yapmanın çok zor olduğunu, kısa film çekmek için gerekli olan malzemelerin o dönem çok pahalı ve az sayıda olduğunu belirten Sayıcı ,'Kurgu olanakları çok zordu, ışık ya da ses malzemesi bulamazdınız. Yılda ortalama 50-60 film çekilirdi. Bunların arasından da çok iyi yönetmenler çıktı' ifadelerini kullandı. Yeşim Ustaoğlu, Dervis Zaim ve Nuri Bilge Ceylan'ı örnek gösteren Sayıcı, teknolojinin gelişmesi ile kısa film sayısının da arttığını, sayı arttıkça kalitenin düştüğünü vurguladı.

Odunpazarı sinemaya doydu

SIRADAKİ HABER
}