HaberlerSamsun Haberleri Kimsesiz 228 mezar

Kimsesiz 228 mezar - Samsun Haberleri

Samsun'da bulunan şehir mezarlıklarında kimsesiz vatandaşlar için adalar ayrıldı ve bu adalara 8 yıl içinde 228 kişi defnedildi, bunların 87'si ise çocuk.

 Kimsesiz 228 mezar

Her gün yüzlerce kişi, mezarı başında annesi, babası ya da çocuğu için dualar ediyor, gözyaşı döküyor. Ama kimsenin uğramadığı, kimsesiz mezarlar da var. İşte bu mezarlara Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü sahip çıkıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi, kimsesiz vatandaşlar için şehir mezarlıklarında adalar ayırdı, bu adalara şimdiye kadar 228 kişi defnedildi.

ONLAR HEP DUALARIMIZDA

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, kimsesizlerin ailesi olduğunu ifade eden Mezarlıklar Müdürü Ali Kukuş, “Kimsesizlerin defnedildiği adalar tamamen ücretsiz. Ölen kişi personelimiz tarafından alınıyor, yıkanıyor, kefenleniyor ve ilgili adaya defnediliyor. Aslında bu devletimizin yapması gereken hizmetlerden birisi… Bizler de bu hizmeti en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Kimi kimsesi olmayan insanlar, her zaman dualarımızda olur. Derecik Mezarlığı’nda 8 yıldır 141 yetişkin, 87 çocuk kimsesizler için ayrılan adalara defnedildi” şeklinde konuştu.

KURAN’-I KERİM SESİ YÜKSELİYOR

Asri Mezarlığı, Derecik Mezarlığı ve Kıranköy Mezarlığı’nda sesli Kuran’-ı Kerim okuma sistemlerinin olduğunu dile getiren Kukuş, cuma günleri, arife ve bayram günlerinde mezarlıklarda Kuran-ı Kerim okunduğunu söyledi. Bu hizmetten vatandaşların da çok memnun olduğunu kaydeden Kukuş, “Bizler de sistemlerimizi yeniledik, hafızlarımız tarafından Kuran-ı Kerim okunuyor. Ayrıca vatandaşlarımız Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Bilgi Sistemi’nden yakınlarının hangi ada ve hangi parselde olduğunu rahatlıklar öğrenebilirler, sadece sitede bulunan ilgili alana isim ve soy isim yazmaları gerekiyor” dedi.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}