HaberlerHer gün 6 işçi ölüyor

Her gün 6 işçi ölüyor

TMMOB Samsun Şubesi Sekreteri Adnan Korkmaz, devletin ve işverenlerin iş güvenliği konusunda sorumsuz davrandığını savunarak 'Ülkemizde her 4 saatte bir işçi, yani günde 6 işçi ekmeğini kazanma gayreti içerisindeyken hayatını kaybediyor' dedi.

Her gün 6 işçi ölüyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Samsun Şubesi birlikleri tarafından İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü ilan edilen 3 Mart nedeniyle EMO Toplantı Salonu'nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk da katıldı.

2 BİN 6 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye'de çalışma hayatında yaşanan ölümlerin sistematik bir hal aldığını savunan Korkmaz, "Ölümler kamuoyu tarafından kaza değil cinayet olarak görülüyor. Bu cinayetlerin sebebi kar hırsını insan canından değerli görenler. Basına yansıyan rakamlara göre; ülkemizde geçen yıl 2 bin 6 işçi hayatını kaybetti, bu da her 4 saatte bir işçinin ekmeğini kazanma gayreti içerisindeyken hayatını kaybettiği anlamına geliyor" dedi.

MÜCADELE GÜNÜ

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Adnan Korkmaz, "3 Mart 1992'de Kozlu'da yaşanan maden faciası nedeniyle 2013'ten beri bu günü iş kazalarıyla mücadele günü olarak belirledik. İşçi sağlığının korunması ve iş güvenliğinin sağlanması, devletin ve işverenin sorumluluğunda. Soma, Ermenek ve daha birçok örnekte görülen faciaların sebebi ise devletin ve işverenlerin sorumsuz tutumu" ifadelerini kullandı.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}