HaberlerKars HaberleriKars'ta BTK Demiryolu Çalışma toplantısı yapıldı

Kars'ta BTK Demiryolu Çalışma toplantısı yapıldı - Kars Haberleri

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Çalışma toplantısı Kars'ta yapıldı.

Kars'ta BTK Demiryolu Çalışma toplantısı yapıldı

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Çalışma Toplantısı için Azerbeycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbeycan Demiryolları Başkanı Cavid Qurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze ve beraberindeki heyet Kars'a geldi. Heyeti Harakani Havaalanı'nda Ulşatırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, karşıladı.
Heyat, havaalanından Erzurum Caddesi üzerinde bulunan Azerbaycan merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, anıtına geldi. Burada Aliyev'in anıtına çelenk, kondu, kırmızı karanfil bırakıldı.
Kars'ta'taki BTK Çalışma Toplantısı ile ilgili basın mensuplarını açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 'Malumunuz Bakü-Tiflis-Kars Projesi Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın birlikte yaptığı uluslar arası bir proje ve çok önemsediğimiz bir proje biz projeyi 30 Ekim'de Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Gürcistan Başbakanının katılımlarıyla açtık. O günden, bu güne projenin daha aktif, daha verimli çalışması adına zaman zaman bu işin sorumluları olarak bir araya geliyoruz. Bugünde bu anlamda Azerbaycan'dan Ekonomi Bakanı, Demiryolu Başkanı ve Gürcistan Demiryolu Başkanı ile Kars'ta bir araya geldik' dedi.
Bakan Ahmet Arslan, 'Bu projenin daha verimli, daha iyi çalışabilmesi, 3 ülke ilişkilerinin daha da geliştirilebilmesi adına bugün bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın sonunda da inşallah yine olumlu ve verimli kararlar alacağız. Öyle bir beklentimiz var. Daha sonra değerli misafirlerimizi Gürcistan'a yolcu edeceğiz. Orada da yine bu projeyle ilgili görüşmeler deam edecek. Bakü-Tiflis-Kars ülkemiz için önemli olduğu kadar, Azerbaycan ve Gürcistan içinde önemli, Doğu-Batı arasında, Avrupa ile Asya arasında taşıma koridorlarını kesintisiz hale getirilmesi adına çok önemli bir proje ve biz bu projesi 3 ülke birlikte daha verimli nasıl kullanabiliriz. Bu projeye bağlı olarak diğer projeleri hızlı bir şekilde bitirip, bu projeyi nasıl daha anlamlı hale getiririz. Onun çalışmalarını yaptık bugüne kadar, bundan sonra da yapıyoruz. Aynı şekilde Kars'ta yaptığımız Lojistik Merkez de yine bu projenin bir tamamlayıcısı ve inşallah devamında Cumhurbaşkanımızın ve Aliyev'in de olurlarıyla Kars-Iğdır-Nahcivan üzerinden de bir hat yaparak, bu hattı daha anlamlı, daha verimli hale getireceğiz' diye konuştu.
Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, 'Biz Azerbaycan'ın milli lideri Haydar Aliyev'in anıtını ziyaret ettik. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hizmete başlamıştır. Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan Devlet Başkanları bu aşılı gerçekleşti. Bildiğiniz gibi Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Avrupa'dan Asya'ya bugün transit taşımacılık için önemli bir bağlantıdır' şeklinde konuştu.
Son olarak söz alan Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze, özetle şunları söyledi:
'Ülkelerimiz arasında bütün hepimize faydalım olacak bu projenin bizler inanıyoruz sadece yük ve yük trafiğine değil, ekonomimize katkıda bulunacak bu koridor. Biz de bu projeye inanıyoruz. 3 ülke içinde çok yaralı olmasını diliyoruz. Bugün ve yarın yağacağımız bu çalıştay ve toplantılarımızın çok yaralı olacağından eminim ve geleceğe dönük işbirliğimizin de katkısını göreceğimize inanıyorum.'
Yapılan konuşmaların ardından heyet toplantının yapılacağı otele geçti. BTK Demiryolu Çalışma Toplantısı basına kapalı olarak yapıldı.

Kars’ta BTK Demiryolu Çalışma toplantısı yapıldı

SIRADAKİ HABER
}