Haberlerİstanbul HaberleriEyüpsultan Belediye Başkanı Aydın kentsel dönüşümle ilgili konuştu

Eyüpsultan Belediye Başkanı Aydın kentsel dönüşümle ilgili konuştu - İstanbul Haberleri

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandırdığı bir programda, İslambey Mahallesinde kentsel dönüşümle alakalı soru da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Aydın kentsel dönüşümle ilgili konuştu

'Dokuya uygun ama daha modern proje yürütüyoruz'
'İslambey Mahallesinde daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi TOKİ ile yaptığımız protokol kapsamında Gaziosmanpaşa ilçesi ile aramızdaki sınır bölgesi olan adada kentsel dönüşüm çalışmamız sürüyor' diyen Başkan Remzi Aydın, 'Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ev ziyaretinde de bu konudan bahsetmiştik. Şu anda bitmiş bir projemiz yok. Biz, orada yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek, onları kendi bölgelerinde yine ev sahibi yapacak, mahallenin ve ilçemizin dokusuna uygun ama daha modern bir dönüşüm projesi yürütüyoruz' diye konuştu.
'TOKİ ile birlikte vatandaşları bilgilendireceğiz'
Süreci etkileyen ve engelleyen bazı problemler ile karşılaştıklarını söyleyen Remzi Aydın, 'Mesela bir vakfın dava açtığını gördük. Bu durumla alakalı hukukçu arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Ben süreçler ile alakalı her hafta rapor alıyorum. Proje aşaması bittiğinde biz TOKİ ile beraber vatandaşlarımız ile bir araya geleceğiz, onları bilgilendireceğiz. Muhtemelen, herkesin memnun olacağı şekilde mutabakata varıp, imzaları atarak çalışmalara başlayacağız' dedi.
Başkan Remzi Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Kentsel dönüşüme yönelik yaklaşımlarımız eskiden beri aynı. Birincisi, vatandaşımız kentsel dönüşümden biraz korkuyor belki ama bunu geçmişteki örneklerden yola çıkarak düşünüyorlar. Fakat biz böyle şeylere izin vermeyeceğimizi defalarca söyledik. Biz kentsel dönüşümü, 'yerinde dönüşüm' olarak algılıyoruz. Vatandaşlarımızın, hangi mahallede olurlarsa olsunlar, ortalama en az 30-40 yıllık oturuyorlar bulundukları bölgede. Biz bu bölgelerdeki ilişkileri bozmayı düşünmüyoruz.
Olabildiği kadar yatay mimari olmasını, bölgenin dokusunu korumasını ve vatandaşımıza mümkün olduğu kadar az mükellefiyet doğurmasını istiyoruz bu projelerin. Tabii ki her mahallemizin dokusu farklı. İslambey ve Nişanca gibi mahallelerimizde çok yoğun bir kentsel dönüşüm projesi öngörmüyoruz.
Zaten bizim bakış açımız ve bölgedeki planlar, yoğun bir dönüşüm şekline izin vermiyor. Biz de bu planları aşmayı düşünmüyoruz. Fakat Alibeyköy gibi mahallelerimizde daha yoğun bir kentsel dönüşüm çalışması öngörülebilir durumda.Bölgesel farklılıklardan kaynaklanan farklı uygulamalar olabilir. Değişmeyecek kurallarımız belli. Yerinde dönüşüm ile mahalle dokusunu koruyacak ve vatandaşlarımızı memnun edecek, onların bize teşekkür etmesini sağlayacak formüller ile yürümek istiyoruz. Bu konularda da birkaç projemizi inşaallah çok yakında açıklayacağız'

SIRADAKİ HABER
}