HaberlerTESK Başkanı Palandöken: 'Merdiven altı ürünlere dikkat'

TESK Başkanı Palandöken: 'Merdiven altı ürünlere dikkat'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, başta gıda ürünleri olmak üzere merdiven altı kalitesiz ve taklit ürünlere karşı vatandaşları uyardı.

TESK Başkanı Palandöken: 'Merdiven altı ürünlere dikkat'

Her alanda olduğu gibi özellikle gıda ve kozmetik sektörünün sürekli büyüme ve gelişim gösterdiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel BaşkanıBendevi Palandöken, “Ülkemizde başta gıda ve giyim olmak üzere hemen hemen her alanda taklit ve merdiven altı ürünlerde oldukça artış var. Özellikle ekonomik iniş çıkışlardan en az etkilenen ve her yıl yüzde 10 büyüme kaydeden kozmetik sektöründe taklit ürün oldukça fazla. 

Dünyada pazar büyüklüğü 460 milyar dolar civarında olan kozmetik sektörünün ülkemizdeki pazar büyüklüğü 8,5 milyar TL. Geçtiğimiz yılsonu itibariyle kozmetik ürünleri ithalatı 414,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektör hızla büyüme gösterirken merdiven altı üretimler de aynı oranla artıyor. Denetim ve vergiden kaçan bu merdivenaltı ürünler kayıt dışı ekonomiye en çok etki eden ürünler. Normalin neredeyse 10 katından daha düşük fiyata satılarak, kanser, alerji, egzama, yanık gibi birçok deri hastalığına da davetiye çıkarıyor” diye konuştu. 

“Kozmetikte merdivenaltı ürünler yerine esnafı tercih edin” 

Gıda alışverişinde olduğu ucuz ve sahte ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Bugün kilosu 50-60 lira olan 1 kilo sucuk merdivenaltı üretimle 15-20 liraya, ve piyasa fiyatı 30-40 lira olan bir kilo tatlının kilosu 5-10 liraya kadar düşük fiyatla satılıyorsa bunlardan şüphe etmek ve uzak durmak gerekir. Bütçemize uygun olsun diye sağlığımızdan olmayalım. Vatandaşlarımız bu taklit ürünleri tercih etmemeli, güvenilir ürünler için esnaftan alışveriş yapmalı” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}