Samsun Haber | Vali örnek oluyor Samsun okuyor

Samsun Haber | Kentte okuma alışkanlığının tüm topluma yayılması için 'Samsun için Okuma Vakti Projesi' başlatan Vali Osman Kaymak, kahvehane, tramvay ve ziyaret ettiği evlerde vatandaşlarla kitap okuyor.

Vali örnek oluyor Samsun okuyor

İlçelerdekiler dahil tüm Samsunluları kapsaması amaçlanan proje ile saat 20.00'de televizyon ve  bilgisayarların kapatılıp cep telefonlarının bir kenara bırakılarak velilerin çocuklarıyla kitap okuması, bu esnada çekilen fotoğrafların da sosyal medyadan paylaşılması isteniyor.

Makamı, aracı ve konutunda her fırsatta kitap okuyan Vali Kaymak, projeyi yaygınlaştırmak için tramvay gibi toplu taşım araçları ya da ev ziyaretlerinde bir araya geldiği vatandaşlarla da bu etkinliği gerçekleştiriyor. Vali Kaymak, ailelere kitap hediye ediyor.

Projeyi her fırsatta anlatan ve okumanın önemine vurgu yapan Kaymak, konutunda kitap okurken çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşıyor. 

Samsun Valisi Kaymak, açıklamada, eğitimin geliştirilmesi için yeni derslikler ve teknolojik yatırımların tek başına yeterli olmadığını, bunun için sosyal projeleri de hayata geçirdiklerini söyledi.

Kitap okuma alışkanlığının çocuklara hayatın her alanında büyük kazanımlar sağlayacağına işaret eden Kaymak, bu alışkanlığı bütün topluma yaymak, ailelerin de desteğini almak için projenin hayata geçirildiğini bildirdi.

BÜTÜN AİLELERİ PROJEYE KATILMAYA DAVET EDİYORUM

Vali Kaymak, "Kitap okumanın ilin geneline yayılması, ailelerin de buna destek vermesi anlamında bir çalışma yapmaya karar verdik. 8 Şubat'ta 'Samsun okuyor, ben de okuyorum' sloganıyla Samsun İçin Okuma Vakti Projesi'ni başlattık. Bütün aileleri saat 20.00'de televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarını kapatarak kampanyaya katılmaya çağırıyoruz." dedi.

Kampanyanın kısa sürede başarı kazandığını vurgulayan Kaymak, ailelerin çocuklarının da yönlendirmesiyle okuma saatine katılarak sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunduğunu aktardı. 

"HERKESİN OKUMA SEFERBERLİĞİNE KATILMASINI İSTİYORUZ"

Kampanyanın güzel karşılık bulduğunu, vatandaşların ev dışında, sokakta, iş yerinde ve otobüste  kitap okurken çektikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştıklarını ifade eden Kaymak, "İlimizin nüfusu 1 milyon 300 bin, bütün insanların okuma seferberliğine katılmasını istiyoruz çünkü okuyan insan kendini geliştirir. Okumak erdemdir. Özellikle çocuklarımızın her alanda başarılı olması için, kötü alışkanlıklardan kurtularak güzel alışkanlıklar edinmeleri açısından da okumanın büyük faydaları var." diye konuştu.

Kampanyanın Türkiye'ye yayılmasını hedeflediklerinin altını çizen Kaymak, ilin valisi olarak projeye öncülük yapmaya çalıştığını bildirdi. 

Kaymak, "Vaktim oldukça aldığımız kitapları hediye ederek her ortamda kitap okunabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Tramvayda, kahvehanede, çok kitap okuyan öğrencilerimizi evinde ziyaret ederek ödüllendirmeye çalışıyoruz. Toplumun bütün kesimlerinin bu kampanyaya katılarak kitap okuma alışkanlığının kalıcı olmasını hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

"OKUMANIN EKRANIN ÖNÜNE GEÇMESİNİ İSTİYORUZ"    

Toplumda kitap okuma alışkanlığının artırılması, bunun yemek içmek gibi ihtiyaç olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Vali Kaymak, şunları kaydetti:

"Ekran tutkusu maalesef insanları hayatın bütün alanında çekip okuma zevkinden uzak tutuyor. Cep telefonları, bilgisayar gibi ekranlar insanları kitaplardan uzak tutuyor. Aksi takdirde hepimiz ekran alışkanlığı içinde maalesef hayatın diğer alanlarından kopmuş olacağız. Bu nedenle kampanyamızı her alanda yaymaya çalışıyoruz."

Vali Kaymak, okumanın saati olmadığını, fırsat bulunduğu her an kitap okunabileceğini belirterek, kampanyanın sadece bir adım olduğunu sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

1 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsun'da acı ölüm!

2 Samsun'da acı ölüm!

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

3 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Samsunspor için karar günü

4 Samsunspor için karar günü

Şirinler daha güçlü geliyor

5 Şirinler daha güçlü geliyor

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

6 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

7 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

8 Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

Ve atları da vururlar...

9 Ve atları da vururlar...

Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

10 Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı


SIRADAKİ HABER