HaberlerAdıyaman HaberleriÇevre Topluluğundan israf konusunda farkındalık çalışması

Çevre Topluluğundan israf konusunda farkındalık çalışması - Adıyaman Haberleri

Adıyaman Üniversitesinde yürütülmekte olan Ekmek ve Yemek İsrafını Önleme ve Sofada İsraf Olmasın Kampanyası kapsamında Üniversite Çevre Topluluğu tarafından bilinçlendirme ve farkındalık çalışması yapıldı.

Çevre Topluluğundan israf konusunda farkındalık çalışması

Ekmek ve yemek israfının önüne geçmek için Adıyaman Üniversitesinde 2 senedir yürütülmekte olan kampanya kapsamında Adıyaman Üniversitesi Çevre Topluluğu tarafından öğrenci ve personel yemekhanelerinde broşür ve kağıtlara yazılmış farkındalığı artırıcı notlar dağıtıldı. Topluluk akademik danışmanı Adıyaman Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Tufaner, topluluk başkanı Çevre Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Büşra Kuş ve Çevre Topluluğu üyeleri yemekhanelerde ülkemizdeki ekmek israfına yönelik araştırma sonuçlarını paylaşarak israfın nasıl önleneceği konusunda da bilgiler verdi. Günde yaklaşık 5 milyon ekmeğin israf edildiğini, bunun maddi karşılığı ile onlarca okul, yol, köprü gibi hizmetler yapılabileceğinin altını çizen topluluk üyeleri, 'Dünyada milyonlarca insanın beslenecek gıda bulamadıklarını düşünürsek nimetimiz, bizim için alın terimiz olan emeğe, yemeğe ve ekmeğe saygıyı belirtmek amacıyla bu çalışmayı yapmaktayız. Sofrada İsraf Olmasın Kampanyasında Adıyaman Üniversitesi olarak önemli bir mesafe kat ettik. Öğrenci arkadaşlarımızdan büyük bir destek aldığımız kampanyamızda Üniversite olarak ekmek israfının tamamen önüne geçtik. Yemek israfında da sıfıra yaklaşmaktayız.
Günde yaklaşık 5 milyon ekmeğin israf edildiği ifade edilen ve 80 milyona yaklaşan bir nüfusa sahip olan ülkemizde biz 20 bini aşan Adıyaman Üniversitesi ailesi olarak Sofrada İsraf Olmasın kampanyamız ile beraber günde bin 250 ekmeği üniversite içerisinde ve dışarısında tasarruf etmekteyiz. Bu hesap üzerinden 2 yıl boyunca yaklaşık olarak 1 milyon TL'yi ülke ekonomimize tasarruf olarak bırakmış bulunuyoruz. Bu manada desteklerini bizlerden esirgemeyen Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü ile bizlere destek veren öğrenci arkadaşlarımıza ve hocalarımıza teşekkür ediyoruz' ifadeleri kullanıldı.

Çevre Topluluğundan israf konusunda farkındalık çalışması

SIRADAKİ HABER
}