HaberlerBitlis HaberleriTatvan Belediyesinden madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla mücadeleye tam destek

Tatvan Belediyesinden madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla mücadeleye tam destek - Bitlis Haberleri

Bitlis'in Tatvan Belediyesi ve merkezi Antalya'da olan Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) arasında madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadele kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

Tatvan Belediyesinden madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla mücadeleye tam destek

Madde bağımlısı olan çocukların ailelerinin de katılımıyla Tatvan Belediyesinde düzenlenen program kapsamında hem uyuşturucu madde ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı hem de konuyla ilgili ortak basın açıklaması yapıldı. Belediye olarak uyuşturucu maddeyle mücadeleye tam destek vereceklerini belirten Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, 'Ölüm haberleriyle kamuoyunda yankı bulan ve mücadeleye rağmen kullanım oranları giderek artan uyuşturucu maddeler ve madde bağımlılığı en can yakıcı sorun halini almıştır. Ülkemizin herhangi bir yerinden gözü yaşlı bir anne veya yüreği yanık bir baba ilgili kurumları arayıp bağımlı yavrusu için yardım istemesin. Bağımlılıkla mücadele tek bir kurum veya merciinin işi değildir. Kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri gibi birçok paydaşın çabalarını ortaya koyması gerekir' dedi.
Uyuşturucu kullanımının ilçede de yaygın olduğunu ifade eden Aksoy, 'Uyuşturucu madde kullanımının ilçemizde, ülkemizde ve dünyada son zamanlarda giderek yaygınlık kazandığı yapılan araştırmaların gösterdiği bir gerçektir. Dünyada 180 milyon insan uyuşturucu kullanmakta, ülkemizde ise en az bir kere kullananların oranı yüzde 2.7 şeklindedir. Bu artışın sebepleri ve bununla mücadele için yapılacaklar aslında hepimizin ortak meselesidir. Çünkü aynı hayatı, aynı ülkeyi, aynı sokakları paylaşıyoruz. Tarihî ve kültürel kökleri hala canlı olan, mensup olduğu ahlakî değerleri bir şekilde korumayı başarmış bir Türkiye'nin, geleceği olan gençlerini de koruması elzemdir. Bizim hala gidilecek yolumuz, tükenmemiş umudumuz, gerçekleştirilecek ideallerimiz var. Aile eğitimi, okul temelli çalışmalar, tedavi, sivil toplum kapasitesini geliştirme ve medya kampanyaları bu hususta daha fazla yaygınlaştırılmalıdır. Bu konularda çalışmalarımız sürecektir' diye konuştu.
Merkezi Antalya'da olan Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) Tatvan Sorumlusu M. Fatih Yüzügüler ise, 'Ben Tatvanlıyım, burada doğdum, burada büyüdüm. Eroin ve metamfetamin bağımlısıydım. 10 yılı aşkın madde bağımlılığı geçmişim oldu. Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği ile tanıştım. Orada bu hastalıkla nasıl mücadele edebileceğimi öğrendim. Çok şükür bir buçuk yıldır hiçbir şey kullanmıyorum. Bu konuda acı çeken insanlara hizmet edebilmek için sosyal hizmetler okuyorum. Geçmişte yaşadıklarımızı anlatan bir kitap yazıyorum. Şimdi Ayık Yaşamda Buluşalım Derneğinin Bitlis Tatvan şubesinin sorumlusuyum. Başkalarının canı yanmaması için onlara yardım etmeyi ömrüm yetene kadar hayat amacı edindim. Şu anda bağımlılara ve ailelerine danışmanlık yapıyorum. İnşallah imkanlar arttıkça daha fazla insana hizmet etmeyi düşünüyorum. Bu konuda bana ve derneğimize desteklerini esirgemeyen Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy'a teşekkür ediyorum' dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Tatvan Belediyesi ile Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında madde bağımlılarının iyileşme sürecine destek olmak için bireysel rehberlik çalışmaları ve grup destek toplantıları yapılacak.

Tatvan Belediyesinden madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla mücadeleye tam destek

SIRADAKİ HABER
}