Ankara haber: 'Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması' ödül töreni

Ankara haber: 2017 Türk Dili Yılı Tanıtma Film ve Kamu Spotu Yarışması'nın ödül töreni gerçekleştirildi.

'Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması' ödül töreni

2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde yürütülecek kampanyayla 2017'nin 'Türk Dili Yılı' olarak ilan edileceği bildirilmişti. Yıl boyunca yapılan çeşitli etkinlikler ve düzenlenen yarışma neticesinde 'Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması'nın ödül töreni gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Türkçe'nin yüzyıllardır işlenerek yeryüzündeki sayılı medeniyet dillerinden biri olduğunu dile getirdi. 2017 yılının Türk Dili Yılı ilan edilmesinin ardından çeşitli çalışmalar yapıldığını ifade eden Kaçalin, 'Sanatın gücü ile Türkçe'nin sesi, sureti olan bu sesler bugünden sonra televizyonlarda Türkçe'nin lehine boy gösterecektir' diye konuştu.

'Devletin ve milletin gücü dildir'
Programda konuşan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan ise, ödül törenine ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Uslan, 'Dilin gücü kişinin, toplumun, milletin ve devletin gücüdür. Devletin ve milletin gücü de dildir. Diline sahip çıkmayan toplumlar kimliklerini kaybetmeye mahkumdur. Türkçemiz bizi millet olarak bir arada tutan en önemli varlığımızdır' şeklinde konuştu.
Programda Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs de yer aldı. Örs, günümüzde yoğun bir teknoloji ile iç içe olunduğunu belirtti. Teknolojinin getirisi olarak dili kullanımda bazı sıkıntıların meydana geldiğini ifade eden Örs, gençlere Türkçe'ye sahip çıkma çağrısında bulundu.
Konuşmaların ardından ödül takdimi yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabildiği yarışmada 100 eser değerlendirildi ve her iki dalda toplam 125 bin TL ödül verildi. Yarışmada her iki dalda birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri dışında birer adet Seçici Kurul Özel Ödülü ve ikişer adet Teşvik Ödülü de belirlendi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

1 Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

2 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Boluspor taraftarından büyük ayıp

3 Boluspor taraftarından büyük ayıp

Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

4 Samsun Diş Hastanesi'nden Türkiye'de bir ilk

Samsunspor'a ceza kapıda

5 Samsunspor'a ceza kapıda

11 dakikalık resital

6 11 dakikalık resital

Kızılırmak'ta kaybolan gencin cesedine ulaşıldı

7 Kızılırmak'ta kaybolan gencin cesedine ulaşıldı

Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

8 Devletin güler yüzü Selin Kaymakam

Ayite sürprizi kötü bitti

9 Ayite sürprizi kötü bitti

Sportif Direktör Zeren: 'Abdulkadir Bitigen bu yarayı bilerek verdi'

10 Sportif Direktör Zeren: 'Abdulkadir Bitigen bu yarayı bilerek verdi'


SIRADAKİ HABER