HaberlerKayseri HaberleriKayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan: 'Kadın dinimizde ve kültürümüzde ön

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan: 'Kadın dinimizde ve kültürümüzde ön - Kayseri Haberleri

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne dair yazılı açıklamada bulundu.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan: 'Kadın dinimizde ve kültürümüzde ön


Türk toplumunda ve İslam dininde kadına özel bir önem atfedildiğini belirten Nursaçan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
'1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından onaylanarak uluslararası bir gün haline gelen kadınlar günü uzun yıllardır ülkemizde de kutlanmaktadır. Kadınlarımız Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında önemli çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır. Savaş ardından ülkenin kalkınmasında da kadınlarımız, en ön saflarda yerlerini almıştır.

Yüzyıllar önce İslam dininin Yüce Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (SAV) ' Veda Hutbesi ' nde kadınların haklarına dikkat çekiyor ve şöyle buyuruyor: 'Ey İnsanlar. Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların da sizin üzerinde hakları vardır ', ' Sizin En İyiniz, Kadınına Karşı En İyi Olanınız.'
Dinimizde ve geleneklerimizde, kadın her zaman önemli bir yer tutmaktadır. Kadınların toplumdaki siyasi, sosyal ve ekonomik statüsünün güçlenmesi, toplumsal refah seviyesinin en önemli göstergelerinden birisidir.

1934 senesinde Ulu Önder Atatürk, pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmış, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur.

Ülkemizde kadın sorunu ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel bir konudur.Kadına şiddetin önlenmesinde, kadınlarımızın çocuklarını sevgi, saygı ve hoşgörülü bir yaklaşımla, cinsiyet ayrımı yapmadan, tutarlı ve doğru biçimde yetiştirmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Ancak ne yazık ki; Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranları istenilen seviyeye henüz ulaşamamıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kadının çalışma hayatına katılmasını kolaylaştırmak açısından alınan önlemler ise geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.Unutulmamalıdır ki' Kadınımıza hak ettiği değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır! Kadınlar, halkın en fedakâr, çalışkan ve üreten bireyleridir.

15 Temmuz gecesi kadınlarımızın gösterdiği fedakârlıklar ve cesaret, asla unutulmayacak bir görüntü olarak tarihimize nakşolunmuştur. 15 Temmuz'da yitirdiklerimiz başta olmak üzere, ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan kadınlarımızı şükranla yâd ediyorum. Şiddetin kurbanı olan kadınlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, Yönetim Kurulumuz adına bölgemizde çalışan tüm kadın çalışanlar başta olmak üzere tüm Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve huzur dolu bir gelecek temenni ediyorum.

SIRADAKİ HABER
}