Balıkesir haber: (Özel Haber) Psikiyatri hastaları sabah sporu ve dansla stres atıyor

Balıkesir haber: Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde psikiyatri hastalarına yönelik her çarşamba düzenlenen müzikli eğlencede, hastalar gönüllerince eğlenip dans ederek stres atıyorlar.

(Özel Haber) Psikiyatri hastaları sabah sporu ve dansla stres atıyor

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde psikiyatri hastalarının topluma kazandırılmasına yönelik sabah sporu, takı tasarımı, ahşap boyama, ebru gibi birçok rehabilitasyon çalışması gerçekleştiriliyor. Güne beden eğitimi öğretmeni Seda Ögür eşliğinde sabah sporu ile başlayan hastalar daha sonra yeteneklerine göre istedikleri atölyeye giderek birçok faaliyete katılıyorlar. Atölyedeki çalışmalarda birbirinden güzel işlere imza atan hastalar, hastanede gerçekleştirilen müzikli eğlence için çarşamba gününü iple çekiyorlar. 'Tatlı Çarşamba' adını verdikleri bu eğlencede gönüllerince eğlenen hastalar dans edip oynayarak stres atıyorlar.
Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde görevli psikiyatri uzmanı Umut Karasu yaptığı açıklamada, 'Şu an hastanemizin Turgut Solak Kampüsü'nde 62 yataklı psikiyatri servisimiz bulunmaktadır ve 2 tane toplum ruh sağlığı merkezimiz hizmet veriyor. Toplum ve ruh sağlığı merkezimiz 2011 yılından beri faaliyette olup ağır psikiyatrik engeli olan hastaların rehabilitasyon çalışmalarını yürütüp onların daha çok toplum içerisinde yer almaları, istihdam alanlarına katılmaları ve bir kimlik kazanması için bir çaba içerisinde. 7 yıllık bu çalışmaların ürünlerini hep beraber görmeye başladık. Hastanemiz içerisinde bu rehabilitasyon çalışmaları içerisinde ebru sanatından tutun hastalarımız sabah sporlarına, ahşap boyama çalışmalarına bunların dışında takı tasarım atölyemizde birçok faaliyet içindeler. Hastalarımızın günlük iletişim kurmalarını kolaylaştıracak psikodrama gibi pek çok çalışmanın içindeyiz. Birçok kurumla da iş birliği içerisindeyiz. Halk Eğitim Merkezimiz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle aramızdaki protokollerle beraber çalışmalarımıza yön veriyoruz. Amacımız daha önceleri ailelerine bağımlı, evden dışarıya çıkamayan ağır engelli psikiyatri hastalarımızı toplum içinde bireyselleştirmek ve toplum içinde vakit geçirmelerini sağlamak ve bir kimlik kazanarak kendine yetecek duruma getirebilmek' dedi.

(Özel Haber) Psikiyatri hastaları sabah sporu ve dansla stres atıyorEN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Samsun'da Erva bebeğin dramı

2 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

3 Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

4 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

5 Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

Hakem 'penaltı' dedi

6 Hakem 'penaltı' dedi

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

7 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

8 Doğan Medya Grubu satıldı

Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

9 Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

Bu üst geçidin dünyada eşi benzeri yok

10 Bu üst geçidin dünyada eşi benzeri yok


SIRADAKİ HABER