HaberlerEskişehir HaberleriTürkçe öğrenen mülteci kadınların sertifika sevinci

Türkçe öğrenen mülteci kadınların sertifika sevinci - Eskişehir Haberleri

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Kadın Sağlığı Danışma Merkezi'nde (KSDM) düzenlenen eğitime katılan mülteci kadınlara ilk okur yazarlık belgelerini verdi.

Türkçe öğrenen mülteci kadınların sertifika sevinci

Proje dahilinde özellikle Irak ve Suriye'deki savaş bölgelerinden kaçarak Eskişehir'e gelen kadınlara ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerinin verildiği merkezde bir yandan da çocuklar için oyun odaları bulunuyor. Merkezde yürütülen çalışmalara İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de dahil olurken, kadınlara MEB onaylı 'Okur Yazarlık Belgesi' ile katılım sertifikası verildi.
Türkçe kursunu başarıyla bitiren mülteci kadınların sertifika aldığı etkinlikle ilgili olarak İHA'ya değerlendirmede bulunan ESOGÜ öğretim üyesi ve KSDM Proje Koordinatörü Doç. Dr. Figen Çalışkan, 'Ülkemizde misafir olarak bulunan Suriyeli ve Iraklı kız kardeşlerimiz olmak üzere yerelde de ihtiyaç sahibi, kırsal bölgede yaşayanlar için özellikle de mevsimlik tarım işçisi kadınlar için çalışmalarını sürdüren bir merkez burası. Biz de elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz' diyerek merkezin çalışmalarını anlattı.

'İlk okuma-yazma kursunu tamamladık'
Gönüllülük esasıyla yürütülen faaliyetlerin tamamen ücretsiz olarak sunulduğuna değinen Çalışkan, 'Ekibimizin tamamı kadından oluşuyor. Gönüllü arkadaşlarımız Arapça biliyor, bu sayede üniversite olarak iletişim sorunu yaşamadan ihtiyaç sahiplerine destek veriyoruz. Bugünkü etkinliğimiz aynı zamanda halk eğitim merkezinden gelen eğitmenler ile ESOGÜ Eğitim Fakültesindeki bazı hocalarımızın ve gönüllü öğrencilerimizin çabalarıyla yürüttüğü ilk okuma-yazma kursunu tamamladık. Bu kapsamda Türkçe'yi öğrenerek ilk kursun birinci basamağını bitiren kadınlarımıza bu hafta içerisinde sertifika ve katılım belgelerini vermek istedik. Türkçe'yi konuşup, okuyabildiklerini belgelendirmeyi amaçladık' ifadelerinde bulundu.

'Müslüman ülkelerdeki kadınlar hep başarılıdır'
Türkçe eğitimini tamamlayan kadınlara belgeleri takdim edilirken ortaya renkli görüntüler çıktı. Düzenlenen etkinlikten duyduğu sevinci katılımcı Esma Mahmud şu sözlerle belirtti;
'Adım Esma Mahmud, Iraklı'yım ve 28 yaşındayım. Şu anda Eskişehir'de oturuyorum. Bütün kadınlar için güzel bir gün. Kadınlar adına, bütün arkadaşlarımla hep beraber kutluyoruz. Çok mutluyum, burada Türkçe okudum ve ondan sonra sertifikamı da aldım'
Bir diğer katılımcı olan Şade Hadi ise 'Müslüman ülkelerdeki kadınlar hep başarılıdır. Buradaki Kadın Sağlık Merkezinde çalışan herkese teşekkür ederim. Burada aldığım eğitim çok faydalı oldu. Herkese başarılar dilerim' dedi.

Türkçe öğrenen mülteci kadınların sertifika sevinci

SIRADAKİ HABER
}