HaberlerTürk barış gücü kurulmalı

Türk barış gücü kurulmalı

DP Genel Başkan Yardımcısı Erdem Demirdağ, Türk ve Müslüman ülkelerin güvenliğini sağlamaya yönelik bir Türk Barış gücü kurulması gerektiğini belirtti

Türk barış gücü kurulmalı

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem Demirdağ, Türkiye’nin aleyhinde yürütülen tüm faaliyetlerin diğer Türk Devletleri tarafından da hassasiyetle takip edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Türkiye’nin bu kuşatılmışlık hali Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadar diğer Türk devletlerini de ilgilendiren bir durum" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE BEKANIN GARANTİSİ

Türkiye'nin Suriye topraklarında sürdürdüğü Zeytin Dalı Operasyonu'nun gerekliliğinin her türlü tartışmanın ve fikir ayrılığının üzerinde olduğunu kaydeden Demirdağ, "Türkiye güneyden kantonlar, özerk bölgeler ve sözde devletçiklerle sarılmak isteniyor. Akdeniz’de arama çıkarma hakkı bizde olan yeraltı kaynakları ve Kıbrıs üzerinden, Ege’de kıta sahanlığı ve adaların işgali ile sulardaki egemenlik haklarımızın ihlalleri üzerinden kuşatılmak baskı ve kontrol altına alınmak isteniyor. Karadeniz’de dahi aleyhimize pek çok operasyon yürütüldüğü ilgili kurumlar ve milli bilinç sahibi vatandaşlar tarafından takip ediliyor. Türkiye’nin bu kuşatılmışlık hali Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadar diğer Türk devletlerini de ilgilendiren bir durum. Türkiye’nin bölgedeki rahatsızlığı arttıkça onlar bulundukları coğrafyada daha rahat edecek değil. Türkiye Cumhuriyeti diğer Türk devletlerinin güvenliğinin ve bekasının garantisi. Türkiye’ye husumet güden tüm yabancı devletlerin diğer Türk devletleri ile petrol ve doğalgaz başta olmak üzere ticaret ve iş birliği anlaşmaları var. Bu devletlere Türkiye’ye yönelik faaliyetlerinin diğer Türk Devletlerini de rahatsız ettiği ve bu rahatsızlığın karşılıksız bırakılmayacağı gereken şekilde söylenmeli" diye konuştu.

O TOPRAKLAR ATA YADİGARI

Türklerin 8 milyon nüfusundayken Osmanlı'nın bağımsız bir Cumhuriyet kurduğunu söyleyen Demirdağ, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Türkler 88 milyon oldukları bugün beka endişesi yaşayacak değiller. Beka endişemiz olmaması onu koruyacak tedbirleri almamıza engel de değil. Türk ve Müslüman ülkelerin güvenliğini sağlamaya yönelik bir Türk Barış gücü kurulması ciddiyetle ele alınması gereken bir konudur. Emperyal politikalar izleme hevesindeki batılı odakların emirleriyle kurulacak olan, mezhep ayrımcılığı güden farklı güç birliği arayışlarının başarılı olmasını ve bölgeye huzur getirmesini beklemek boş hayal. Irak’ın da Suriye’nin de kuzeyindeki topraklar ata yadigarı vatan topraklarıdır, hem toprakların hem de Türkmenler başta olmak üzere orada yaşayan halkların korunması, barış içinde insanca yaşam koşullarına kavuşturulması Türkiye’nin meselesi."

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}