HaberlerKayseri HaberleriSuriyeli öğrenciler 'harman dalı' oynadı, Türküler söyledi

Suriyeli öğrenciler 'harman dalı' oynadı, Türküler söyledi - Kayseri Haberleri

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemi'ne Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında Suriyeli öğrencilerin hazırladığı 'Türkiye Şefkat Yuvası' temalı programda, ülkede eğitim gören öğrenciler 'Harman Dalı' oynadı ve Türküler söyledi.

Suriyeli öğrenciler 'harman dalı' oynadı, Türküler söyledi

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tiyatro Salonu'nda yapılan etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Suriye'de yaşananların ardından başlayan göçün krize dönüşmemesinde en büyük etkenin devletin gücü ve vatandaşların yardımseverliği olduğunu vurgulayarak kentteki okullarda 8 bin 839 Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Elmalı; 'Bilindiği üzere 2011 yılında komşu ülke Suriye'de patlak veren olaylar sonucu kardeş Suriye halkı kendi ülkelerinde mağdur ve mazlum duruma düşmüştür. Hepimizin büyük bir üzüntüyle takip ettiği üzere yakın tarihte meydana gelen olaylar sonucunda ülkemiz bir göç dalgası ile karşı karşıya gelmiştir. 2012 yılından itibaren Kayseri ilimiz bu kardeşlerimizi misafir etmiştir. Türkiye'ye gelen mülteci sayısının 250 bini aşması durumunda kriz eşiğinin aşılacağı tespiti yapılmış iken günümüz itibariyle yaklaşık 3 buçuk milyon mülteci ülkemizde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu göçün krize dönüşmemesinin en büyük etkeni devletimizin gücü ve insanımızın yardımseverlik duygusudur. Günümüz itibariyle ilimizde 8 bin 839 misafir öğrencimiz okullarımızda eğitim görmektedir. Geçen yıl itibariyle 4 bin 500 olan bu sayı şuan itibariyle yaklaşık iki katına çıkmıştır. Bu sürecin büyük bir sıkıntı yaşanmadan atlatılmasında büyük role sahip olan öğretmenlerimiz ve idarecilerimize teşekkür ediyorum. Yaşanan olaylarda en küçük suçu ve günahı olmayan bu coğrafyanın çocukları artık bize emanetler. Bu evlatların kimi yetim, kimi öksüz ve her halükarda yakın ve uzak akrabasını kaybetmiş çocuklardır. Bugün burada bu çocuklarımızın geldiği noktayı ve Türk eğitim sistemine nasıl uyum sağladıklarını göreceğiz' ifadelerini kullandı.
Programda konuşan Vali Süleyman Kamçı ise, yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize sığınan çocukların geleceklerini düşündüklerini ifade ederek; 'Bizler tarih boyunca ırkı, dini, dili, milleti ve ne olursa olsun ezilmiş, mazlum, mağdur edilmiş ve zulme uğramış insanların yanında olduk. Bu anlayışla yaklaşık 6 yıldır Suriyeli kardeşlerimizi ülkemizde misafir ediyoruz. Eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi birçok hizmetlerden faydalanmalarına imkan sağlıyoruz. Suriye'de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize ve Kayserimize sığınan ve birçok sıkıntılar yaşayan çocuklarımızın geleceğini ayrıca düşünüyoruz. Suriyeli çocukların ihtiyacı sevgi, şefkat ve eğitimdir. Bu kapsamda Suriyeli öğrencilerimize eğitimlerini okullarımızda sürdürmeleri için gerekli fırsatlar sağlayarak, çocukların geleceklerini inşa etmeleri için ihtiyaçları olan bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Hizmetleri sunarken Suriyeli çocukları kendi çocuklarımızdan ayrı tutmuyor, eşit şartlarda ve aynı sınıflarda eğitim görmelerini sağlıyoruz. Bugün Suriyeli öğrencilerimiz, ülkemize karşı hissettikleri duyguları sergilemek üzere karşımıza çıkacaklar. Onların sergileyeceği bu gösteri inanıyorum ki ülkemize ve milletimize karşı vefa ve minnet duygularının yansıması olacaktır' diye konuştu.
Konuşmaların ardından etkinlikte, Kayseri'deki okullarda eğitim gören Suriyeli öğrenciler, salonu dolduranlara çeşitli gösteriler sundu. Harman Dalı oynayan öğrenciler, çeşitli türküler de seslendirdi.

Suriyeli öğrenciler ’harman dalı’ oynadı, Türküler söyledi

SIRADAKİ HABER
}