HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da israfı önleyen robot yaptılar

Samsun'da israfı önleyen robot yaptılar - Samsun Haberleri

Samsun Bahçeşehir Koleji öğrencileri, su israfını önlemek adına önemli bir çalışmaya imza attı.

Samsun'da israfı önleyen robot yaptılar

Samsun Bahçeşehir Koleji öğrencileri, son zamanlarda dikkat çekici boyutlara ulaşan, su israfını önlemek adına önemli bir çalışmaya imza attı.

Lise öğrencilerinin yaptığı 'akıllı sulayıcı' adlı sistem çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor. Robotik sistem, içine yerleştirilen bitki çeşidine göre aç-kapa yapıp, sudan tasarruf sağlanıyor. Öğrenciler, bu çalışmayı "Sadece tohumunuzu, ne yetiştireceğinizi seçiyorsunuz geri kalan her şeyini makine hallediyor" sözleriyle anlatıyor.

GURUR VERİCİ

Proje eikibinde yer alan öğrencilerden Sude Sallabaş, "Magnetik Plus takımı olarak bu proje ile FLL adlı uluslararası turnuvaya katılacağız. Dünya çapında yapılan bu robotik turnuvanın bu yılki teması su. Biz de o yüzden suyla ilgili bir proje yapma fikriyle yola çıktık ve sudan büyük oranda tasarruf sağlayan bu projeyi hayata geçirdik" dedi.

MOBİL DESTEKLİ SULAYICI

Uygulamayı tamamen kendilerinin tasarladığını ifade eden öğrencilerden Oğuzhan Öztürk ise, "Uygulamanın, kodlamasını da tamamen kendimiz yazdık. Telefon uygulamamızdan gerekli değerlere göre motor çalıştırıp kapatabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}