Mersin haber: Tekli: 'Mersin planlı bir şekilde büyüyor'

Mersin haber: Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin'in planlı ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi.

Tekli: 'Mersin planlı bir şekilde büyüyor'

NTV&Özgencil işbirliğinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçılar Birlikleri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ile Mersin Ekonomi Platformu ortaklığında düzenlenen 'Akdeniz Ekonomi Forumu'nda konuşan Tekli, devam eden OSB yatırımlarını ve çalışma metotlarını anlattı. Mersin'in planlı ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü belirten Tekli, 'Şuan Türkiye'de gelişmişliği yakalamış en güzel şehirlerin birinde yer alıyoruz. 2017 yılında elektrik enerjisi artışımız yüzde 12.5, doğalgaz artışımız yüzde 30, MTOSB bütçesi yüzde 50 seviyelerinde arttı. Mersin şuanda doğudan ve batıdan büyüme odaklı istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor ve bu bizleri ciddi ölçüde mutlu ediyor' dedi.
''Tarıma ve turistik değerlere saygı göstermemiz gerekiyor''
Mersin'de OSB alanı kurulumunun verimli topraklar nedeniyle çok zor olduğunu belirten Tekli, buna rağmen tarıma ve turistik değerlere saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Mersin'in lojistik üstünlüğünün tartışılmaz olduğunu belirten Tekli, buna dayalı olarak Mersin'in ihracatı daha fazla olan illerin başında geldiğini kaydederek, 'Mersin, sanayicilerimiz açısından bulunmaz bir nimet. Mersin'in lojistik üstünlüğü tartışılmaz. Bu açıdan baktığımızda Mersin sanayisi, tarım ve turizmi değerlendirerek kendi ana maddesini kullanmış oluyor. Biz bu verilerle birlikte il olarak şuan vergi sıralamasında 6. sırada yer alıyoruz' ifadelerini kullandı.
''MTOSB'nin ihracatı, ithalatın altına hiç bir zaman düşmedi''
Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesini kıyıda kenarda büyüterek bu günlere getirdiklerini belirten Tekli, 'Kıyıda kenarda büyüterek azimle bu günlere getirdiğimiz bölgemizde şuanda 171 adet firmamız yer alıyor ve bir o kadarda talep var. Sanayicilerimiz şu an gayet istikrarlı bir şekilde 2010 yılından bu yana büyüyerek yollarına emin adımlarla devam ediyorlar. Bölgemizin ihracatı hiçbir zaman ithalatın altına düşmedi. Bizim en çok önem verdiğimiz konulardan birisi de budur' şeklinde konuştu.
Son olarak Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın talimatı ile MTOSB'de yer alacak olan 'Model Fabrika' hususunda bilgi veren Tekli, şöyle devam etti; 'Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alacak olan model fabrikanın amacı, sanayicimizi ve üst düzey yöneticilerimizi bu fabrika içerisinde yetiştirmek ve 'Endüstri 4.0'a dayalı olarak dijital ortama hazırlanma alanında etkin rol oynayacak. Bu anlamda bugüne kadar bizden desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, Mersin Valimiz Ali İhsan Su'ya şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ederim. Bu çalışmalarımızı yürüttüğümüz yönetim kurulu üyelerimize de ayrıca teşekkürü borç bilirim.'

Tekli: "Mersin planlı bir şekilde büyüyor"EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

1 Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

2 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

3 Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

4 Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

Afrin'e Türk bayrağı dikildi

5 Afrin'e Türk bayrağı dikildi

Tramvay ücretsiz

6 Tramvay ücretsiz

Gözler Samaras'ta olacak

7 Gözler Samaras'ta olacak

 Taraftar işbaşında

8 Taraftar işbaşında

Herkes hakkının peşine düşmeli

9 Herkes hakkının peşine düşmeli

 Kale Furkan'ın

10 Kale Furkan'ın


SIRADAKİ HABER