Samsun Haber | Tüketici artık çok daha bilinçli

Samsun Haber | Samsun Ticaret İl Müdür Vekili Cemil Kocaoğlu, 'Tüketici hakem heyetlerine açılan dava başvuru sayısında geçen yıllara göre bir azalma var. Bu tüketicimizin bilinçlendiğini, tüketici hakem heyetlerine başvuru olmadan sorunun çözüme kavuşturulduğunu gösteriyor' dedi.

Tüketici artık çok daha bilinçli

Samsun Ticaret İl Müdür Vekili Cemil Kocaoğlu, 15-21 Mart Tüketici Haklarını Koruma Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Tüketici hakem heyetlerinin, tüketicilerin hak ve menfaatleri için çalıştığını vurgulayan Kocaoğlu, tüketicilerin artık çok daha bilinçli olduğunu ve bu nedenle tüketici hakem heyetlerine açılan dava başvuru sayısının geçen yıllara göre azaldığını dile getirdi.

TÜKETİM ÇOK FAZLA

Tüketim denilen eylemin insanlık tarihi kadar eski olduğunu ifade eden Kocaoğlu, tüketimin günümüzde çok daha yoğun olduğuna dikkat çekti. Daha önceleri ‘tüketicinin korunması’ gibi bir kavrama ihtiyaç olmadığını belirten Kocaoğlu, “Dünyada üreticilerin artması, üreticinin ekonomik olarak güçlü duruma gelmesi, tüketiciye baskı sağlamaya başlaması gibi nedenlerden dolayı ‘tüketicinin korunması’ kavramı oluşmuştur. Bu noktada ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi’nin maddeleri bizler için çok önemli” şeklinde konuştu.

ÖZVERİLİ ÇALIŞIYORLAR

Kocaoğlu, tüketici hakem heyetleri başkanlıklarının, tüketicilerin evrensel hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatleri için çalıştığını dile getirdi. Samsun ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin, özverili bir şekilde çalıştığını kaydeden Kocaoğlu, “Tüketici hakem heyetlerine 2016 yılında açılan dava başvuru sayısı 16 bin 989 olurken, 2017 yılında açılan dava sayısı ise 10 bin 307 olmuştur. Dava sayısının geçen yıllara göre azalması, tüketicimizin bilinçlendiğini, tüketici hakem heyetlerine başvuru olmadan sorunun çözüme kavuşturulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

1 Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

2 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

3 Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

4 Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

Afrin'e Türk bayrağı dikildi

5 Afrin'e Türk bayrağı dikildi

Tramvay ücretsiz

6 Tramvay ücretsiz

Gözler Samaras'ta olacak

7 Gözler Samaras'ta olacak

 Taraftar işbaşında

8 Taraftar işbaşında

Herkes hakkının peşine düşmeli

9 Herkes hakkının peşine düşmeli

Bakan Fakıbaba'yı korumakla görevli polisler kaza yaptı: 3 yaralı

10 Bakan Fakıbaba'yı korumakla görevli polisler kaza yaptı: 3 yaralı


SIRADAKİ HABER