HaberlerSamsun HaberleriTüketici artık çok daha bilinçli

Tüketici artık çok daha bilinçli - Samsun Haberleri

Samsun Ticaret İl Müdür Vekili Cemil Kocaoğlu, 'Tüketici hakem heyetlerine açılan dava başvuru sayısında geçen yıllara göre bir azalma var. Bu tüketicimizin bilinçlendiğini, tüketici hakem heyetlerine başvuru olmadan sorunun çözüme kavuşturulduğunu gösteriyor' dedi.

Tüketici artık çok daha bilinçli

Samsun Ticaret İl Müdür VekiliCemil Kocaoğlu, 15-21 Mart Tüketici Haklarını Koruma Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Tüketici hakem heyetlerinin, tüketicilerin hak ve menfaatleri için çalıştığını vurgulayan Kocaoğlu, tüketicilerin artık çok daha bilinçli olduğunu ve bu nedenle tüketici hakem heyetlerine açılan dava başvuru sayısının geçen yıllara göre azaldığını dile getirdi.

TÜKETİM ÇOK FAZLA

Tüketim denilen eylemin insanlık tarihi kadar eski olduğunu ifade eden Kocaoğlu, tüketimin günümüzde çok daha yoğun olduğuna dikkat çekti. Daha önceleri ‘tüketicinin korunması’ gibi bir kavrama ihtiyaç olmadığını belirten Kocaoğlu, “Dünyada üreticilerin artması, üreticinin ekonomik olarak güçlü duruma gelmesi, tüketiciye baskı sağlamaya başlaması gibi nedenlerden dolayı ‘tüketicinin korunması’ kavramı oluşmuştur. Bu noktada ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi’nin maddeleri bizler için çok önemli” şeklinde konuştu.

ÖZVERİLİ ÇALIŞIYORLAR

Kocaoğlu, tüketici hakem heyetleri başkanlıklarının, tüketicilerin evrensel hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatleri için çalıştığını dile getirdi.Samsun ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin, özverili bir şekilde çalıştığını kaydeden Kocaoğlu, “Tüketici hakem heyetlerine 2016 yılında açılan dava başvuru sayısı 16 bin 989 olurken, 2017 yılında açılan dava sayısı ise 10 bin 307 olmuştur. Dava sayısının geçen yıllara göre azalması, tüketicimizin bilinçlendiğini, tüketici hakem heyetlerine başvuru olmadan sorunun çözüme kavuşturulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}